Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PROFITEX — Wynik w skrócie

Project ID: 228855
Źródło dofinansowania: FP7-NMP
Kraj: Niemcy

Nowa technologia wspomaga gaszenie pożarów

Walka z niebezpiecznymi pożarami wewnątrz budynków mogłaby stać się łatwiejsza dzięki wynalezieniu nowej, wykorzystującej najnowocześniejsze techniki kurtce strażackiej dostarczającej kluczowych informacji zastępom strażaków.
Nowa technologia wspomaga gaszenie pożarów
Każdego roku w samej Europie w pożarach ginie ponad 5000 ludzi oraz około 100 strażaków poświęcających swoje życie podczas służby. Projekt PROFITEX ("Providing fire fighters with technology for excellent work safety") finansowany ze środków UE zaowocował opracowaniem nowej technologii pomagającej w zapewnieniu bezpieczeństwa strażakom podczas pracy i ułatwienie jej wykonywania.

Technologia ta obejmuje kurtkę strażacką wykorzystującą najnowocześniejsze technologie i wyposażoną w kamerę rejestrującą obraz w podczerwieni oraz czujniki, jak również plecioną linę zabezpieczającą, ułatwiającą komunikację i przesyłającą kluczowe dane do kontrolerów. Określany nazwą Smart LifeLine system zaprojektowano, aby przezwyciężyć ograniczenia w przesyłaniu danych, takich jak ruch i lokalizacja za pomocą komunikacji bezprzewodowej. Takie rozwiązanie umożliwia strażakom przeglądanie informacji wyświetlanych szybko na osłonie hełmu w celu ułatwienia wykonywania zadania, dostarczając jednocześnie bardziej wyczerpujących danych dowódcom znajdującym się poza budynkiem, w celu umożliwienia im szybkiego podejmowania decyzji.

Aby zbudować taki zaawansowany system zespół projektu pracował nad utworzeniem prototypu i określeniem wymogów systemowych. Przeprowadzono analizę finansową systemu oraz możliwości jego wykorzystania na rynku, biorąc pod uwagę nie tylko zastosowania związane z gaszeniem pożarów, ale również te związane z obroną cywilną, policją i operacjami wojskowymi. Ponadto przeprowadzone prace obejmowały organizację warsztatów i zaangażowanie użytkowników końcowych w sam proces, budując również społeczność internetową w celu wymiany informacji i stymulowania dyskusji dotyczącej proponowanego systemu.

Równolegle zespół projektu pracował nad optymalną tkaniną potrzebną do wykonania kurtki, interfejsem systemu LifeLine, wytrzymałym okablowaniem, przesyłaniem obrazu wideo, potrzebnym oprogramowaniem oraz wymogami sprzętowymi. Przeprowadzono również testy, ocenę i przygotowania do certyfikacji systemu zgodnie z odpowiednimi przepisami i wymogami organów.

Kluczowe wyniki projektu zostały rozpowszechnione za pośrednictwem broszur, publikacji prasowych oraz strony internetowej projektu, jak również za pośrednictwem międzynarodowych konferencji, torując drogę dla wykorzystania tej technologii. Jeżeli rozwiązanie LifeLine zostanie skomercjalizowane, pomoże ono w modernizacji procedury gaszenia pożarów w Europie i bez wątpienia ocali wiele istnień w sytuacjach rozmaitych zagrożeń życia. To europejskie przedsięwzięcie może na nowo zdefiniować procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych na całym świecie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę