Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SOLARGAIN — Wynik w skrócie

Project ID: 285952
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Innowacyjna technologia zwiększa energooszczędność okien w budynkach

Zwiększenie energooszczędności budynków miałoby duży wpływ na wymogi energetyczne obowiązujące w Europie. W ramach jednej z unijnych inicjatyw podjęto próbę realizacji tego założenia poprzez opracowanie inteligentnych okien umożliwiających zaawansowaną kontrolę natężenia światła i ciepła.
Innowacyjna technologia zwiększa energooszczędność okien w budynkach
Szacuje się, że zarówno ucieczka, jak i nadmiar ciepła dostającego się do pomieszczeń przez okna odpowiada za 4% całkowitego zużycia energii w Europie. Koszty energii mogłyby istotnie zmaleć, gdyby udało się w sposób dynamiczny kontrolować właściwości filtracji ciepła i światła słonecznego okien.

Mając to na uwadze, naukowcy z projektu SOLARGAIN (Low-cost switchable reflective polymeric solar heat gain control films for energy-efficient smart-window applications), finansowanego ze środków UE, podjęli się opracowania materiałów i procesów produkcyjnych dla takich inteligentnych okien. W szczególności celem projektu było zaprojektowanie energooszczędnej polimerowej folii okiennej, kontrolującej ucieczkę i nadmiar ciepła.

Partnerzy projektu stworzyli przełączalną i oferującą możliwość regulacji polimerową folię okienną, która chroni przed cieplnym promieniowaniem słonecznym oraz ucieczką ciepła przez okna w ogrzewanych budynkach. Nowa technologia kontrolująca ucieczkę i nadmiar ciepła umożliwia oszczędność energii do 70%. Latem chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, oszczędzając koszty klimatyzacji. Natomiast zimą maksymalnie zwiększa przenikanie promieni słonecznych, co z kolei zmniejsza koszty ogrzewania. Dzięki możliwości regulacji odbicia promieniowania podczerwonego, proponowane rozwiązanie ogranicza przed dostaniem się do środka 2/3 promieniowania słonecznego latem i zatrzymuje 2/3 ciepła wewnątrz pomieszczenia zimą.

Zespół projektu SOLARGAIN zbudował model do oceny opłacalności folii okiennej, a wyniki porównano z folią nieprzełączalną. Okazało się, że folia SOLARGAIN jest bardziej oszczędna niż folie nieprzełączalne i daje większy zwrot z inwestycji.

Badacze z projektu SOLARGAIN dokonali imponujących postępów w kierunku opracowania dynamicznych folii polimerowych dla inteligentnych okien i przyglądają się możliwościom ich komercyjnego wykorzystania. Ta pionierska technologia może mieć istotny wpływ na projektowanie energooszczędnych budynków.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Okna w budynkach, kontrola ciepła, SOLARGAIN, przyrost ciepła, polimerowa folia okienna
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę