Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ADAMOD — Wynik w skrócie

Project ID: 213999
Źródło dofinansowania: FP7-NMP
Kraj: Włochy

Inteligentne obrabiarki do pracy w dynamicznych warunkach

Producenci odczuwają presję na drastyczne zwiększenie produktywności przy jednoczesnej ograniczeniu czasu i kosztów. Dobre rozwiązanie mogą stanowić czujniki dające obraz w czasie rzeczywistym i inteligentne zaadaptowanie systemów obróbki .
Inteligentne obrabiarki do pracy w dynamicznych warunkach
Zwiększenie prędkości produkcji może skomplikować pracę obrabiarek, choćby w postaci nadmiernych drgań, przegrzania i zmniejszonej dokładności. Stosowanie nowszych lżejszych materiałów może zminimalizować te problemy, generując nowe inne problemy na powierzchniach przylegania konwencjonalnej stali lub aluminium w wyniku różnych właściwości materiałów.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu ADAMOD skupiono się na tej dychotomii, proponując rozwiązanie, które obejmuje to, co najlepsze. Naukowcy opracowali nowe obrabiarki rekonfigurowalne wyposażone w moduły przenośne zawierające wielofunkcyjne czujniki i siłowniki. Rezultatem są modularne, lekkie i kompaktowe urządzenia adaptroniczne, które reagują automatycznie na zmiany w środowisku operacyjnym.

Zespół ADAMOD zademonstrował możliwości systemu na przykładzie kompensacji wibracji na wysokoobrotowej frezarce, zniwelowania wibracji na urządzeniu typu pick-and-place, a także kompensacji termicznej na obrabiarkach. W międzyczasie konsorcjum wygenerowało niezależne przydatne wyniki w formie zespołów kompensacji wibracji adaptronicznych i termicznych, a także szereg komponentów, takich jak czujniki, siłownik piezoelektryczny i niskonakładowy wzmacniacz.

Dotrzymywanie kroku międzynarodowej konkurencji w branży wytwórczej wymaga wysokiej produktywności i precyzji, a także szybkiej rekonfiguralności. Wyniki projektu ADAMOD powinny zapewnić europejskiemu przemysłowi maszynowemu wiodącą pozycję dzięki przystosowalnym systemom modularnym, które obniżają zużycie materiałów i energii, zwiększając jednocześnie produktywność i precyzję.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę