Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zrozumienie fizyki czarnych dziur

Wiodący fizycy teoretycy połączyli aspekty teorii strun i matematyki, aby zbadać zjawisko czarnych dziur.
Zrozumienie fizyki czarnych dziur
Naukowców zmotywowały do działania ważne pytania związane z grawitacją kwantową i fizyką czarnych dziur, intrygujące także dla innych badaczy. Prace obejmują rozwój szeregu ściśle rozwiązywalnych modeli związanych z topologiczną teorią strun oraz opisem czarnych dziur. To stworzyło część finansowanego przez UE projektu BLACK HOLES - BPS ("Black holes, BPS states and topological string theory") realizowanego przez zespół dra Piotra Sułkowskiego przy wsparciu Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu w Amsterdamie.

W ramach projektu połączono techniki z dziedzin matematyki i fizyki. To obejmowało modele statystyczne, geometrię algebraiczną, modele macierzy, topologiczne rekurencje, teorię węzłów, teorię Cherna–Simonsa i wzór przekraczania ścian Kontsevicha–Soibelmana.

Według zespołu badawczego liczba publikacji opracowanych w okresie badawczym przekroczyła ich oczekiwania. W kilku przypadkach odkrycia zespołu badaczy zdążyły już wzbudzić zainteresowanie specjalistów w dziedzinie fizyki wysokoenergetycznej i matematycznej. Ponadto część z ich metod została z powodzeniem zastosowana w dziedzinie biofizyki względem białek wiązanych i klasyfikacji interakcji RNA.

Modele opracowane w ramach projektu uznawane są za istotne, ponieważ ilustrują niektóre z mechanizmów odpowiadających za zjawiska naturalne, jak choćby czarne dziury. Podsumowując, projekt okazał się wielkim sukcesem i źródłem inspiracji do nowych przełomowych odkryć w dziedzinie współczesnej matematyki i fizyki.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę