Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

STOREPET — Wynik w skrócie

Project ID: 286730
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Słowenia

Nowy super materiał izolacyjny do energooszczędnych budynków

W praktykach stosowanych we współczesnych budynkach kładzie się nacisk na lekkie i modularne materiały. Niestety ich użycie podnosi koszty chłodzenia i ogrzewania. W połączeniu z przepisami i politykami ustanawiającymi zwiększenie wydajności energetycznej we wszystkich budynkach stworzyło to potrzebę opracowania nowych materiałów o poprawionych właściwościach izolacyjnych.
Nowy super materiał izolacyjny do energooszczędnych budynków
W ramach finansowanego ze środków UE projektu STOREPET ("Development of PCM-based innovative insulating solutions for the light-weight building sector") prowadzone są prace nad takim materiałem. Aby szybko wprowadzić ten innowacyjny produkt na rynek, zespół przystąpił do współpracy z ważnymi stowarzyszeniami budowlanymi.

Naukowcy postanowili włączyć do włókna nietkanego materiały ulegające przemianie fazowej (PCM) o właściwościach grzewczych, chłodzących i dźwiękoizolacyjnych, a wszystko to w postaci lekkiego produktu. Badania nad różnymi materiałami i ich modelowanie będą prowadzone w laboratorium z założeniem wyprodukowania potencjalnych produktów.

Punkt wyjściowy tego badania stanowiła pełna ocena bieżących potrzeb, przepisów i dostępnych materiałów w branży budowlanej.. Na włókno polimerowe wybrano politereftalan etylenowy (PET) z odzysku; wybrano też kilka parafinowych PCM ze względu na ich właściwości termiczne. Zaprojektowano też i przetestowano kilka technologii produkcyjnych.

Ostatecznie zespół projektu STOREPET stworzy proces produkcyjny produktu o szerokim zastosowaniu izolacyjnym, który będzie można dostosować do różnych potrzeb. Będzie to miało znaczący wpływ na praktyki budowlane w Europie, tym bardziej, że wyniki projektu już teraz są wprowadzane w życie w branży przemysłowej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę