Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

WINGACCS — Wynik w skrócie

Project ID: 271492
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Szwajcaria

Więcej mocy do przyspieszników

Przygotowywana jest nowa generacja czujników przyspieszenia, niosąca obietnicę poprawy monitorowania dynamiki skrzydła w przemyśle lotniczym. Technologia ta jest obiecująca również w zakresie monitorowania trzęsień ziemi.
Więcej mocy do przyspieszników
Systemy czujników parametrów, takich jak przyspieszeniomierze oparte na układach mikroelektroniczno-mechanicznych mają kluczowe znaczenie dla pomiaru prędkości samolotów i ich elementów. Przemysł lotniczy jest szczególnie ukierunkowany na wzrost bezpieczeństwa i poprawę osiągów samolotów dzięki zastosowaniu ulepszonych czujników oraz przyspieszeniomierzy, pokonujących obecne wyzwania i bariery techniczne.

W tym kontekście w ramach finansowanego ze środków UE projektu WINGACCS ("Wing dynamics acceleration sensor") prowadzono prace nad projektowaniem i testowaniem opartego na MEMS przyspieszeniomierza, przeznaczonego do monitorowania aktywnej kontroli i stanu konstrukcji skrzydła samolotu. Sednem było określenie przez zespół projektu, że wyprodukowanie takiego zaawansowanego przyspieszeniomierza jest możliwe. Istnieje jednak wiele problemów technicznych, które należy rozwiązać, takich jak stabilność i ciepło wytwarzane przez przyspieszeniomierz.

Na podstawie postępów dokonanych przez koordynatora projektu i wiodącego światowego dostawcę opartych na MEMS czujników oraz elementów wykonawczych dla przemysłu lotniczego zespół pracował sumiennie, by sprostać wyzwaniom. Zaprojektowano i przetestowano elementy przyspieszeniomierza, obejmujące zespół przetwarzający sygnał cyfrowy oraz analogowy specjalizowany układ scalony (ASIC), które spełnią rygorystyczne wymagania w zakresie wydajności, stawiane przez dzisiejsze lotnictwo. Taki przyspieszeniomierz będzie bardzo przydatny podczas projektowania i testowania konstrukcji skrzydeł samolotów.

Podsumowując, wyniki projektu mogą zrewolucjonizować przyspieszeniomierze MEMS, prowadząc do uzyskania wydajniejszych urządzeń, o szerszym zakresie zastosowań. Przewidywane czujniki będą lepsze niż dzisiejsze, oparte na delikatnej i kosztownej technologii, spełniając jednocześnie te same wymagania dotyczące wydajności. Wśród zalet nowych przyspieszeniomierzy są: odporność na silne drgania, hałas i właściwości cieplne. Umożliwią one zastosowanie urządzeń w wielu obszarach w lotnictwie, w tym w nawigacji.

Korzystając z bardzo obiecujących odkryć poczynionych podczas realizacji projektu, jego wiodący partner ogłosił plany opracowania rodziny produktów nie tylko do zastosowań w lotnictwie, ale również w monitorowaniu trzęsień ziemi. W tym ostatnim obszarze mogą one pomóc w ocenie szkód po zdarzeniach sejsmicznych i wesprzeć monitorowanie elementów infrastruktury, takich jak budynki, mosty i tamy. Wyniki projektu rozpowszechniono w ramach kilku konferencji, a także online.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę