Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HEELLESS — Wynik w skrócie

Project ID: 222468
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Niderlandy

Innowacyjne obuwie dla biegaczy to bezpieczniejsza aktywność fizyczna

Bieganie pomaga dbać o kondycję, ale powtarzające się obciążenie ścięgien może powodować urazy. Europejscy naukowcy postanowili stworzyć nowy but do biegania, który chroni przed urazami ścięgien i skurczami mięśni dzięki wytłumieniu siły uderzenia stopy o podłoże.
Innowacyjne obuwie dla biegaczy to bezpieczniejsza aktywność fizyczna
W ramach projektu HEELLESS ("Development of a heelless shoe to reduce injury during running") opracowano i zoptymalizowano nowe lekkie obuwie do biegania — bez obcasa. Pozbawiona obcasów konstrukcja pozwala zmniejszyć — co najmniej o 50% — siłę uderzenia stopy o podłoże.

Partnerzy projektu starali się także zwiększyć sztywność i wytrzymałość buta dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych wzmocnionych naturalnym włóknem, a także dwukrotnie wydłużyć jego żywotność w porównaniu z obuwiem konwencjonalnym. Mówiąc dokładniej, dwa główne cele projektu dotyczyły dopracowania materiałów potrzebnych do budowy nowych komponentów buta oraz walidacji koncepcji obuwia pozbawionego obcasów.

Prace obejmowały między innymi strategię innowacyjności dla działań badawczo-rozwojowych, specyfikacje buta uwzględniające wymagania rynku i użytkowników, badania nad materiałami i produkcją, budowę prototypu buta, opracowanie procesu produkcyjnego oraz analizę rynkową.

Wygląd, trwałość, wpływ na środowisko, sprawność i cena produktu zostały uwzględnione w parametrach marketingowych opracowanych dla ostatecznej wersji obuwia. Na ich podstawie przygotowano wymagania techniczne i właściwości buta.

Walidacja koncepcji, przeprowadzona w oparciu o testy laboratoryjne i terenowe, obok innych pozytywów, wykazała 40% zmniejszenie ilości materiałów i wysoką jakość produkcji. Badano też takie aspekty, jak wpływ buta na kontrolowanie postawy, kroku i stylu biegania, a także na komfort, wyniki i trwałość obuwia.

Olbrzymi rynek obuwia sportowego nieustannie się rozwija i chłonie nowe pomysły. Biorąc pod uwagę coraz większą świadomość konsumentów na temat bezpieczeństwa i ryzyka urazów, buty HEELLESS mają duży potencjał rynkowy jako produkty sportowe wysokiej jakości. Po zakończeniu projektu, uczestniczące w nim małe i średnie przedsiębiorstwa planują wprowadzić nowe obuwie na rynek i przygotować odpowiednią kampanię.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę