Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HQ-TUBES — Wynik w skrócie

Project ID: 222289
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Idealnie zespawane rury i rurki

Dokładniejsze monitorowanie hybrydowych procesów spawania laserowo-łukowego, stosowanego do zgrzewania rur, będzie dużym wsparciem dla unijnej produkcji.
Idealnie zespawane rury i rurki
Hybrydowe spawanie laserowo-łukowe — technika łącząca promień lasera z łukiem elektrycznym — jest wykorzystywane w wielu branżach, w tym w produkcji metalowych rur. Problemem w przypadku tej technologii jest utrzymanie jednolitej jakości i wydajności spawania.

Dzieje się tak dlatego, że proces ten wymaga ścisłej kontroli. Finansowany ze środków UE projekt HQ-TUBES ("High-quality tube and pipe production by hybrid welding") miał na celu zapewnienie takiej kontroli w produkcji rur. W jego ramach opracowano zaawansowane czujniki przeznaczone do hybrydowego procesu spawania laserowo-łukowego.

Czujniki te monitorują jakość spawania i pozwalają na modyfikowanie procesu, gdy jest to potrzebne. Rozwiązanie to powinno być bardzo pomocne dla producentów rur, którzy często borykają się z problemem wytwarzania zbyt dużej ilości odpadów ze względu na niestabilność procesów, brak kontroli jakości w linii produkcyjnej oraz niestabilny sprzęt.

Innym ważnym czynnikiem jest czas spawania rury, który powoduje znaczny wzrost kosztów uzyskania wyrobu końcowego: w przypadku niektórych typów rur czas spawania stanowi 50% całego czasu produkcji. Jak widać, z uwagi na koszty i czas realizacji zleceń, proces spawania ma kluczowe znaczenie dla całego procesu produkcji.

Wiele rur zawiera substancje szkodliwe, dlatego konsekwencje błędu podczas spawania mają znaczenie nie tylko dla wyników ekonomicznych, ale także dla środowiska i zdrowia.

Europejski przemysł produkcji rur musi zwiększać wydajność i poprawiać jakość swoich wyrobów, aby stać się bardziej konkurencyjnym oraz chronić miejsca pracy na szybko zmieniającym się rynku.

Projekt HQ-TUBES powinien przynieść ogromne korzyści europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), zajmującym się produkcją rur, oraz użytkownikom końcowym. Korzyści odniosą także producenci czujników i oprogramowania. Nowa technika monitorowania hybrydowego spawania laserowo-łukowego jest oparta na urządzeniach, które powinny stworzyć nowe szanse rynkowe.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę