Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

EGGSTERILISATION — Wynik w skrócie

Project ID: 222159
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Jaja wolne od patogenów i przyjazne dla konsumentów

W ramach realizowanego niedawno projektu, finansowanego przez UE, opracowano tani, bezpieczny i szybki system sterylizacji przeznaczony do użytku w branży jajczarskiej.
Jaja wolne od patogenów i przyjazne dla konsumentów
Jaja są w UE popularnym produktem spożywczym, jednak czasem są narażone na działanie patogenów przenoszonych przez żywność, takich jak Salmonella. Tego rodzaju patogeny mogą przedostawać się do jaj bezpośrednio od zarażonych kur, a także podczas obróbki.

W ramach projektu EGGSTERILISATION przeprowadzono badania nad innowacyjnym systemem sterylizacji jaj, aby zająć się tym problemem. Wśród celów projektu wymienić można opracowanie systemu obniżającego stężenie bakterii na powierzchni jaj z wartości 0,01% do 0,0001% stężenia początkowego. Ponadto zespół projektu dążył do tego, by procedura sterylizacji była niskokosztowa, czysta i bezpieczna, a także, by nie narażała jaj na żadne uszkodzenia.

Partnerzy projektu opracowali dwa prototypy: jeden do użytku w laboratoriach, a drugi do użytku w warunkach przemysłowych. Ten drugi umożliwia wysterylizowanie 3600 jaj na godzinę i jest w pełni zautomatyzowany. Platforma wykorzystuje system plazmy atmosferycznej, a wskaźniki sterylizacji wahają się od 90% do 99,95%, w zależności od zastosowanych warunków plazmy oraz czasu sterylizacji.

Wyniki projektu EGGSTERILISATION stanowią obietnicę obniżenia kosztów związanych z ochroną zdrowia, ponieważ rozwiązania pokrewne mogą ograniczyć oddziaływanie patogenów przenoszonych przez żywność. Ponadto system może znaleźć zastosowanie na rynku organicznych produktów żywnościowych, ponieważ jest nieinwazyjny, nie wymaga użycia chemikaliów i nie wpływa na jakość ani na wartości odżywcze jaj.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę