Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

COOL-COVERINGS — Wynik w skrócie

Project ID: 260132
Źródło dofinansowania: FP7-NMP

Odblaskowe dachówki nanotechnologiczne oszczędzają energię

Naukowcy wiedzą, że dzięki nanotechnologii można by poprawić właściwości odblaskowe powierzchni budynków, a tym samym ograniczyć koszty energii. Wiedzę te wykorzystano ostatnio do stworzenia nanotechnologicznych farb i powłok do dachówek.
Odblaskowe dachówki nanotechnologiczne oszczędzają energię
Nowo odkryte materiały nanokrystaliczne są niezwykle odblaskowe, szczególnie w widmie bliskiej podczerwieni (NIR). Zastosowanie ich na powierzchniach budynków pozwoliłoby na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ich chłodzenia.

Finansowany ze środków UE projekt COOL-COVERINGS miał na celu opracowanie różnych niebiałych powierzchni odblaskowych, które można by szybko i łatwo wprowadzić na rynek. Uczestnicy projektu stworzyli dachówkę, gamę farb oraz powłokę bitumiczną do dachów.

Prace rozpoczęto od zbadania rynku powłok odblaskowych, aby poznać aktualne potrzeby. Następnie dokonano oceny materiałów nanokrystalicznych odbijających światło w widmie NIR. Wyprodukowano odpowiedni materiał i włączono go to standardowego procesu przemysłowego produkcji dachówek oraz farb jako "chłodzący" pigment.

Prototypowe dachówki zamontowano w testowym budynku, uzyskując wynoszące 4–7% ograniczenie zużycia energii w okresie 12 miesięcy. Wszystkie trzy produkty są już niemal gotowe do masowej produkcji: membrany dachowe i "chłodne" farby już wkrótce pojawią się w katalogach produktów, podczas gdy linia produkcji dachówek wymaga jeszcze pewnego dopracowania.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę