Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ESTERA — Wynik w skrócie

Project ID: 278268
Źródło dofinansowania: FP7-JTI

Inteligentna kontrola przepływu powietrza przy skrzydłach samolotów

Naukowcy finansowani przez EU opracowali nowatorską metodę sterowania przepływem powietrza przy powierzchniach skrzydła w celu zwiększenia wydajności jego siły nośnej. Ta technologia może umożliwić zmniejszenie oporu powietrza, zużycia paliwa, emisji zanieczyszczeń oraz kosztów eksploatacyjnych.
Inteligentna kontrola przepływu powietrza przy skrzydłach samolotów
Aktywne stosowanie przepływem przez detekcję warunków i inteligentne reagowanie jest ważną dziedziną badań w przemyśle lotniczym. Aby wspomóc te wysiłki, naukowcy finansowani przez-UE opracowali system sterowania w zamkniętej-pętli (closed-loop control, CLC) w celu aktywnego sterowanie przepływem na krawędzi spływu skrzydła w ramach projektu ESTERA .

Zastosowano symulacje cyfrowe do badań nad licznymi koncepcjami aerodynamicznymi i technikami sterowania przy zastosowaniu czujników i elementów wykonawczych w określonych warunkach eksploatacji. Docelowy system CLC został zaprojektowany w celu zapewnienia sterowania przepływem na górnej powierzchni klap przy ich ustawianiu i wciąganiu. Uzyskano to dzięki systemowi nadmuchu powietrza znajdującemu się na brzegu spływu profilu głównego. Zastosowano w nim zawory elektromagnetyczne jako aktuatory nadmuchu, a ciśnienie na krawędzi spływu jako parametr kontrolny. Eksperymentalne testy w tunelach aerodynamicznych potwierdziły stwierdzoną w symulacjach cyfrowych poprawę współczynnika siły nośnej. Ponadto system CLC przeszedł pomyślnie wszystkie testy środowiskowe.

Wprowadzenie na rynek technologii ESTERA może ograniczyć w znacznym stopniu negatywny wpływ transportu lotniczego na środowisko dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin. Niższe koszty transportu w wyniku mniejszego zużycia paliwa wzmocnią również konkurencyjność przemysłu lotniczego UE na globalnym rynku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę