Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Podłączanie energii fal do sieci energetycznej

Jedną z głównych przeszkód utrudniających włączenie energii fal do sieci energetycznej i jej komercyjne wykorzystanie jest zmienność i brak ciągłości generowanej mocy oraz potrzeba jej magazynowania. W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy przyjrzano się temu zagadnieniu, przeprowadzając badanie dotyczące alternatywnych sposobów przechowywania wykorzystujących konwertery energii fal (WEC).
Podłączanie energii fal do sieci energetycznej
W projekcie 'Grid connection of wave energy converters: Investigation on storage requirements and solutions' (SEA2GRID) wykorzystano energię fal morskich do produkcji elektryczności. Fale morskie stanowią źródło energii charakteryzujące się brakiem ciągłości. Dlatego też zespół SEA2GRID wykorzystał magazynowanie jako sposób na przyłączenie WEC do sieci i zapewnienie, że dostawy energii zostały odpowiednio wyrównane, aby spełniać ścisłe wymagania kodeksu sieci elektroenergetycznych.

Partner projektu zapoznał się z najnowszymi technologiami magazynowania i opracował modele analityczne dla całego procesu dostaw energii z morza do sieci, aby móc ocenić najlepsze przyłączenia sieciowe WEC z uwzględnieniem elementów magazynowania i zabezpieczeń kompensacyjnych. Analizy przypadków pokazały, że włączenie pojedynczego konwertera WEC/farmy fal do potężnej sieci nie stanowi problemu, a żadne specjalne zabezpieczenia dotyczące magazynowania energii nie są wymagane. Jednak magazynowanie energii ma duże znaczenie w przypadku słabych sieci i stanowi podstawę do rozwiązania kwestii jakości energii i zapewnienia zgodności z kodeksem sieci elektroenergetycznych.

Naukowcy z zespołu SEA2GRID przyjrzeli się krótkoterminowemu magazynowaniu energii potrzebnemu do rozwiązania tej kwestii I odkryli, że niezbędne będą moc znamionowa składowania w szerokim zakresie instalacji wiatrowych oraz klasyfikacja energetyczna z rzędem wielkości kilkuset KWh. W oparciu o te informacje, odpowiednie technologie magazynowania mogłyby obejmować akumulatory kwasowo–ołowiowe, koła zamachowe I potencjalnie akumulatory niklowo–kadmowe (Ni–Cd). Jakkolwiek, inne czynniki, takie jak okres trwałości I wydajność składowania, również powinny być uwzględnione przez podjęciem ostatecznej decyzji.

W projekcie SEA2GRID zbadano zastosowanie długotrwałego magazynowania energii dla potrzeb zarządzania energią I zademonstrowano potencjał farmy generującej skojarzoną energię z wiatru I fal, dodatkowo stabilizując wydajność energetyczną poprzez wspólne zastosowanie zcentralizowanego urządzenia do magazynowania energii. Przypadek testowy ukazujący podłączenie do sieci farmy fal na rzecz zaspokojenia potrzeb odizolowanej społeczności świadczy o tym, że dopasowanie ilości generowanej energii do zużycia jest przejrzystym priorytetem oraz że ta współzależność ma duże znaczenie dla określenia wymogów związanych z magazynowaniem energii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę