Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PLeASURe — Wynik w skrócie

Project ID: 289536
Źródło dofinansowania: FP7-KBBE
Kraj: Niemcy

Tworzenie produktów o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru

Europejski raport nt. odżywiania i zdrowia z 2009 r. zawiera alert dotyczący żywności, która odpowiada za większą część tłuszczu, soli i cukru w tradycyjnych posiłkach. W ramach europejskiej inicjatywy obniżono te czynniki związane z niewłaściwym odżywianiem i poprawiono zdrowie obywateli.
Tworzenie produktów o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru
Współczesny styl życia coraz częściej kojarzony jest z kryzysem żywieniowym, głównie ze względu na spożywanie przetworzonej lub gotowej do spożycia żywności. Zaobserwowano, że zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych większość chorób jest silnie powiązanych z wysokim spożyciem cukru, tłuszczu i soli.

W finansowanym ze środków UE projekcie PLEASURE (Novel processing approaches for the development of food products low in fat, salt and sugar) podjęto się wyzwania produkcji żywności o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru dzięki zastosowaniu innowacji technologicznych.

Partnerzy projektu opracowali metody fizycznego strukturyzowania, by obniżyć zawartość tłuszczu i soli. Pod uwagę wzięto różne strategie obniżania poziomów soli, tłuszczu i cukru, a także ich wpływ na przetwarzanie żywności, jej wygląd i smak.

Obniżenie poziomów soli, tłuszczu i cukru zbadano na przykładzie ciasta do pizzy i ciasta francuskiego. Zespół z powodzeniem obniżył poziom tłuszczu i soli odpowiednio o 30 i 25%, zachowując przy tym odpowiednią słoność. Zbadano też i oceniono nowe metody i przepisy na produkowanie produktów mięsnych o niższej zawartości soli. Wyniki dowiodły, że zawartość soli można z powodzeniem obniżyć o 30% bez wyraźnego wpływu na kolor i konsystencję kiełbasy o obniżonej zwartości soli i gotowanej szynki.

Opracowano ser typu Mozzarella o niskiej zawartości soli i tłuszczu do bezpośredniego spożycia i do pizzy, który nie różni się od pełnotłustych i słonych alternatyw. Powstała także nowatorska i opłacalna platforma technologiczna do obniżania poziomu cukru w produktach owocowych i warzywnych. Udało się obniżyć zawartość cukru o 30% bez większych modyfikacji innych składników owocowych.

Projekt PLEASURE z powodzeniem wprowadził innowacyjne metody i zastosował nowatorskie technologie do opracowywania i produkcji produktów spożywczych, a zwłaszcza produktów gotowych do spożycia o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru. To powinno pozytywnie wpłynąć na zdrowie europejskich konsumentów.

Powiązane informacje

Tematy

Food

Słowa kluczowe

Tłuszcz, sól, cukier, odżywianie, produkty gotowe do spożycia, produkty spożywcze
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę