Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

KARMA — Wynik w skrócie

Project ID: 243631
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Hiszpania

Narzędzia do planowania procesów umożliwiają indywidualizację wyrobów

Narzędzia do planowania procesów umożliwiają indywidualizację wyrobów
Narzędzia do planowania procesów umożliwiają indywidualizację wyrobów
Do wytwarzania specjalistycznych części na potrzeby np. lotnictwa czy biomedycyny potrzebne są niedrogie techniki produkcji, charakteryzujące się możliwością szybkiej konfiguracji oraz wysoką elastycznością. Druk przestrzenny idealnie nadaje się do takich zadań. Umożliwia on wytwarzanie części o złożonej geometrii poprzez dodawanie kolejnych warstw materiałów na podstawie komputerowego pliku CAD.

Narzędzia do planowania procesów, opracowane w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Knowledge based process planning and design for additive layer manufacturing" (KARMA) umożliwią szybką i łatwą optymalizację procesów, co przełoży się na zwiększenie popularności druku przestrzennego na rynku europejskim i umocnienie czołowej pozycji UE w tej dziedzinie. Dawniej, aby wybrać odpowiednią technologię druku przestrzennego i skonfigurować parametry procesu, potrzebne były rozległe doświadczenie i wiedza na temat zakładu.

Partnerzy z różnych, uzupełniających się dziedzin, pracowali wspólnie nad realizacją ambitnego zadania, jakim było opracowanie systemu inżynierii opartej na wiedzy pomagającego w procesie konfiguracji i kontroli procesu produkcyjnego. W specjalnie stworzonej bazie danych właściwości materiałów i części uwzględniono cztery technologie druku przestrzennego oraz osiem popularnych materiałów.

Narzędzie "Expert Process Planning" wykorzystuje system inżynierii opartej na wiedzy, aby pomagać producentom w doborze odpowiedniej technologii, materiału i scenariusza tworzenia danej części. Narzędzie szybko i w sposób automatyczny szacuje właściwości funkcjonalne części, określając optymalne parametry procesu i przeprowadzając wirtualny test produkcji. Narzędzie KARMA poprawia efektywność projektowania i jakość wyrobu końcowego dzięki szybkiemu wytwarzaniu wysokiej jakości zindywidualizowanych części dla sektorów zaawansowanych technologii. To z kolei ułatwia certyfikację w sektorach, w których obowiązują restrykcyjne normy, takich jak lotnictwo czy biomedycyna.

W ramach projektu KARMA powstało przyjazne dla użytkownika narzędzie inżynieryjne dla europejskich producentów, które w sposób istotny wpłynie na rozwój unijnej gospodarki. Obecnie partnerzy opracowują plany wykorzystania narzędzia. Europejski przemysł będzie mógł już wkrótce wytwarzać nowe produkty z pomocą lokalnej siły roboczej, bez wysokich nakładów finansowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Produkcja masowa, narzędzie do planowania procesów, druk przestrzenny, inżynieria oparta na wiedzy, baza danych
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę