Skip to main content
European Commission logo

Akustyczne peleryny-niewidki z nowych materiałów kwantowych

Naukowcy starają się poznać nowe podstawowe właściwości dźwięku, by ulepszyć technologie akustyczne. Czerpiąc z fizyki kwantowej, zespół finansowanego przez UE projektu PHONOMETA jako pierwszy opracował nową klasę akustycznych, mezoskopowych materiałów. Ustalenia naukowców mogą poprawić nasze rozumienie dotyczące dźwięku i przyczynić się do powstania nowych technologii kamuflażu.

©garrykillian #289451343, source stock.adobe.com 2022

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Metamateriały akustyczne to mezostruktury (od mikroskopowej do makroskopowej wielkości), które mogą kontrolować, manipulować i kierować falami dźwiękowymi poprzez zmianę ich właściwości. Dokonany w ostatnich latach rozwój tych struktur doprowadził do powstania tzw. materiałów fonicznych, które mogą aktywnie kształtować przepływ fal dźwiękowych w ściśle określony sposób.

Na przykład materiały fononiczne o zerowym lub nawet ujemnym współczynniku załamania mogą kontrolować dźwięk w skali podfalowej, umożliwiając precyzyjne manipulowanie polem akustycznym i energią akustyczną.

Tworzy to nowe możliwości zastosowania, m.in. w takich technologiach jak kamuflaż akustyczny, a także pozwala na badanie mechaniki kwantowej poprzez poszerzenie wiedzy na temat podstawowych właściwości fizycznych fal dźwiękowych.

„Chcieliśmy odkryć zupełnie nowe właściwości związane z fizyką fal dźwiękowych”, wyjaśnia Johan Christensen, stypendysta z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. „Naszym celem było także ulepszenie pewnych aspektów technologii akustycznych obecnych w naszym codziennym życiu”, mówi.

Obie te kwestie stanowiły trzon finansowanego przez UE projektu PHONOMETA, realizowanego przy wsparciu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. „Wymaga to zagłębienia się w mechanikę kwantową i przeniesienia uzyskanej wiedzy na akustykę”, dodaje Christensen, który pełnił rolę koordynatora projektu.

Czerpanie z fizyki teoretycznej

W ramach projektu PHONOMETA powstała nowa klasa sztucznych materiałów zwanych układami symetrii PT. Symetria PT to podstawowe pojęcie w mechanice kwantowej, zgodnie z którym układ rozwija się dokładnie w ten sam sposób niezależnie od tego, czy czas biegnie do przodu, czy do tyłu, a jednocześnie jest przekształcany w swoje lustrzane odbicie.

Z kolei w akustyce układy symetrii PT to materiały sztuczne zawierające jednostki wzmacniające fale dźwiękowe i jednostki redukujące amplitudę fali.

„Połączenie obu, zainspirowane mechaniką kwantową, prowadzi do bardzo nietypowej charakterystyki rozchodzenia się fal dźwiękowych”, wyjaśnia Christensen.

W akustyce łatwo o jednostkę redukującą: każda gąbka lub materiał podobny do pianki powoduje utratę energii dźwięku. Trudniej jest w przypadku jednostek wzmacniających, zauważa Christensen. W optyce efekt ten można uzyskać za pomocą lasera, ale w akustyce taka technologia nie istnieje.

Zespół projektu PHONOMETA początkowo zamierzał wykorzystać półprzewodniki piezoelektryczne – materiały, które mogą wzmacniać fale dźwiękowe pod wpływem pola elektrycznego.

Na późniejszych etapach zespół ustalił, że lepiej sprawdzą się folie z nanorurek węglowych. Folie te, składające się ze stosu arkuszy grafenu, mają wyjątkowe właściwości elektryczne, mechaniczne i optyczne, co zapewnia wyższy poziom kontroli. Christensen i jego zespół wykorzystali te materiały jako jednostki wzmacniające w swoich układach symetrii PT.

Wygłuszająca peleryna

Jednym z kluczowych osiągnięć tego projektu było wykorzystanie właściwości całkowitej absorpcji światła w tych nowych materiałach. Po osiągnięciu pewnego progu, przy zwiększonym kontraście redukcji i wzmocnienia, materiał nie generuje echa, stając się akustycznie transparentny i przez to niewidzialny. Zespół rozwinął tę koncepcję, tworząc pelerynę-niewidkę.

„Od wieków ludzie marzyli o pelerynie-niewidce, która mogłaby uczynić ukrytą pod nią osobę niewidzialną dla gołego oka”, zauważa Christensen. W optyce oznacza to nie tylko całkowitą absorpcję światła, ale także eliminację cienia rzucanego przez obiekt.

Zespół dokonał dokładnie tego samego pod względem akustyki, ukrywając obiekt wielkości lodówki. „Połączenie wzmacniania i redukcji umożliwia eliminację odbicia oraz zmniejszenie efektu cienia akustycznego”, mówi Christensen. Dalsze ulepszanie tej technologii może przyczynić się do znacznego rozwoju technologii kamuflażu większych obiektów, takich jak łodzie podwodne.

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Informacje o projekcie

Akronim projektu
PHONOMETA
Nr projektu
714577
Koordynator projektu: Hiszpania
Uczestnicy projektu:
Hiszpania
Koszt całkowity
€ 1 325 158
Wkład UE
€ 1 325 158
Czas trwania
-

Więcej informacji

More information about project PHONOMETA

All success stories