Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Technologia gier trafia do zestawów dla niedowidzących

Unijni naukowcy opracowali zestaw 3D, który może wspomóc osoby niedowidzące w bezpieczniejszym i łatwiejszym poruszaniu się.
Technologia gier trafia do zestawów dla niedowidzących
W ramach projektu DIGIGLASSES, którego realizacja rozpoczęła się w 2012 r., ma powstać atrakcyjne rynkowo narzędzie cyfrowe dla niedowidzących, wykorzystujące widzenie stereoskopowe, skorygowane i dostosowane do konkretnych objawów choroby oczu użytkownika. Najnowszy film wideo na temat projektu w serwisie YouTube zapowiada otwarcie linii produktów dla uczestniczących MŚP. Partnerzy projektu mają nadzieję, że trafią one na rynek przed końcem 2015 r.

Zważywszy na fakt, że około 5 mln osób w Europie (285 mln na świecie) żyje z takim upośledzeniem wzroku, któremu nie mogą zaradzić zwykłe okulary, rynek dla innowacyjnego zestawu DIGIGLASSES zarysowuje się całkiem realistycznie.

Obok możliwości rynkowych, nadrzędnym zamierzeniem projektu jest ułatwienie niedowidzącym dostępu do pracy, edukacji i aktywności społecznej, aby cieszyli się podobnym standardem życia, co pozostała część społeczeństwa. W tym celu partnerzy projektu sięgnęli po technologię podobną do tej wykorzystywanej w branży gier.

Zestaw przechodzi obecnie testy z udziałem niedowidzących wolontariuszy i wyspecjalizowanych trenerów, którzy pracują z niedowidzącymi, aby pomóc im optymalnie wykorzystać nowe urządzenia i narzędzia. W świetle udanych wyników testów zaangażowane w projekt MŚP dążą teraz do przekształcenia prototypu w komercyjne urządzenie i wprowadzenia go na rynek przed końcem przyszłego roku.

W skład zestawu wchodzi para okularów cyfrowych, specjalnie skonfigurowana elektronika i oprogramowanie oraz kamery i procesor podobne do tych w smartfonach. Użytkownik widzi stereoskopowe obrazy wyostrzone za pomocą oprogramowania.

Rodzaj wyostrzenia jest uzależniony od schorzenia użytkownika. Można na przykład wyostrzyć kontrast, wyraźnie zaakcentować krawędzie schodów czy krawężników, nałożyć siatkę czerwonych linii na przejście dla pieszych itp.

Element optyczny wyposażony jest w mikrowyświetlacz, który pełni rolę malutkiego telewizora o wysokiej jasności i rozdzielczości. Powiększająca optyka, wykorzystująca soczewki i pryzmaty, zmienia obraz z małego wyświetlacza w coś, co wydaje się dużym ekranem.

Dotychczas podobne wyświetlacze na głowę były wykorzystywane w branży gier i wideo – innowacyjność projektu DIGIGLASSES polega na tym, że zastosowanie technologii może podnieść jakość życia osób z wadami wzroku.

W skład konsorcjum projektowego wchodzi ośmiu partnerów z pięciu krajów, reprezentujących sektor badań, produkcji i marketingu.

Więcej informacji:

DIGIGLASSES
http://www.digiglasses.eu/home

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę