Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Ukierunkowana edukacja obniża wskaźniki zażywania marihuany

W ramach dofinansowanych ze środków UE badań wykazano, że sesje poznawczo-behawioralne mogą znacząco ograniczyć zażywanie marihuany przez nastolatki o osobowości poszukiwaczy doznań.
Ukierunkowana edukacja obniża wskaźniki zażywania marihuany
Ograniczona zdolność skupienia uwagi, upośledzenie procesów kognitywnych czy przyspieszenie wystąpienia psychozy to jedne z najbardziej niepokojących skutków ubocznych systematycznego zażywania marihuany. Nieodzowne są działania profilaktyczne zważywszy na fakt, że coraz większa liczba krajów zaczyna rozważać dekryminalizację marihuany i średnio 20% Europejczyków w wieku 15-34 lata sięga po ten narkotyk według danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. To niezwykle ważne zwłaszcza jeżeli chodzi o nastolatków, którzy są szczególnie zagrożeni, gdyż ich mózgi nadal się rozwijają.

Aby ograniczać zażywanie marihuany przez szczególnie zagrożone populacje i zapobiegać mu, naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu i szpitala CHU Sainte-Justine Children’s Hospital zaprosili 1 038 brytyjskich dziewięcioklasistów wraz z ich nauczycielami do udziału w eksperymencie mającym opóźnić rozpoczęcie zażywania marihuany i obniżyć częstotliwość sięgania po ten narkotyk. „Uczniowie na ochotnika wzięli udział w dwóch 90-minutowych sesjach poznawczo-behawioralnych, dostosowanych do ich konkretnego typu osobowości. Sesje polegały na uczeniu się poprzez poznawanie rzeczywistych historii przedstawianych przez zagrożone młode osoby i miały pokazać, jak ludzie radzą sobie z ryzykiem. Nie odnoszono się bezpośrednio do marihuany, ale była omawiana, jeżeli nawiązali do niej uczniowie” – wyjaśnia Ioan T. Mahu, naczelny autor raportu z badań dofinansowanych ze środków UE w ramach projektu ALICE RAP.

W czasie trwającego dwa lata eksperymentu poziom zażywania narkotyków został ustalony na podstawie anonimowych ankiet, które uczestnicy wypełniali co sześć miesięcy oraz protokołu oceny, obejmującego wiele procedur zastosowanych w celu odsiania uczniów podających nieprawdziwe informacje. Około 25% nastolatków zażywało marihuanę w trakcie przeprowadzania tych dwuletnich doświadczeń.

Wysoce skuteczne interwencje

„Według naszych obserwacji program opóźnił rozpoczęcie zażywania marihuany i obniżył częstotliwość sięgania po narkotyk u wszystkich młodych uczestników. Wyniki konsekwentnie wskazywały również na wyjątkową skuteczność programu pod względem zapobiegania zażywaniu marihuany zwłaszcza wśród osób najbardziej zagrożonych: poszukiwaczy doznań” – zauważa dr Patricia Conrod, która kierowała pracami.

Poszukiwacze doznań to kategoria po raz pierwszy zdefiniowana przez Marvina Zuckermana z Uniwersytetu Delaware, a zalicza się do niej osoby szczególnie skłonne do podejmowania ryzyka, poszukiwania przygód i nowych doświadczeń, pozbawione zahamowań i w dużej mierze nietolerujące nudy. Te cechy osobowości sprawiają, że są one szczególnie podatne na powaby marihuany.

Podczas gdy korelacja interwencji badaczy ze spadkiem zażywania marihuany w ciągu kolejnych sześciu miesięcy wyniosła 33%, w przypadku poszukiwaczy doznań wskaźnik ten osiągnął 75%, co przełożyło się następnie na znaczący spadek częstotliwości zażywania.

Wyniki badań pokazują, jak ważne są działania profilaktyczne, ale dowodzą też tego, jak osoby o rożnych cechach osobowości mogą odmiennie reagować na tego typu przedsięwzięcia. „Kolejne badania powinny przyjrzeć się motywacji popychającej młodych ludzi o innych typach osobowości z grupy ryzyka do zażywania marihuany, aby opracować programy interwencji równie skuteczne, co ten w przypadku poszukiwaczy doznań” – podsumowuje Mahu.

Więcej informacji:

ALICE RAP
http://www.alicerap.eu/

Źródło: Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu w Montrealu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę