Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

CORDIS Express: Badanie przeszłości za pomocą technologii przyszłości

Ten numer CORDIS Express poświęcony jest projektom dofinansowanym ze środków UE, które wnoszą wkład w rozwój archeologii i renowacji.
CORDIS Express: Badanie przeszłości za pomocą technologii przyszłości
Archeologowie mogą być zakorzenieni w przeszłości, ale coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, aby zyskać pełniejszy obraz rozwoju rodzaju ludzkiego. Dzięki cyfrowym zbiorom danych, wydajnym nowym technologiom oraz postępom w datowaniu i kryminalistyce uzyskują bogatszy niż kiedykolwiek wcześniej przegląd naszej przeszłości. Pomagają im w tym dofinansowane ze środków UE projekty.

W ramach na przykład projektu ARIADNE powstaje specjalistyczna infrastruktura danych, która ma ułatwić pracę archeologów poprzez zapewnienie scentralizowanego dostępu do bogatych zbiorów danych z konkretnych obszarów, okresów czy domen. Partnerzy projektu umożliwią transnarodowy dostęp do centrów danych, narzędzi i pomocy oraz stworzą nowe serwisy internetowe, oparte na popularnych interfejsach do repozytoriów danych, dostępności referencyjnych zbiorów danych i innowacyjnych technologiach.

Podobnie jak naukowcy zajmujący się renowacją, którzy skupiają się co prawda na skarbach minionych czasów, ale korzystają z najnowszych osiągnięć w obrazowaniu i modelowaniu 3D. Angażują się też bez reszty w bieżące wydarzenia. Czego świadkami mogliśmy być niedawno, kiedy naukowcy z projektów ITN-DCH, EUROPEANA SPACE oraz 4D-CH-WORLD rozpoczęli prace nad projektem MOSUL z zamiarem wirtualnej renowacji artefaktów zniszczonych w następstwie niszczycielskiej grabieży 300-letniego muzeum w Mosulu przez grupę ekstremistów z ISIS.

Ten numer CORDIS Express poświęcony jest tym i innym projektom dofinansowanym ze środków UE, które wnoszą wkład w rozwój archeologii i renowacji, a także powiązanym z nimi wiadomościom.

- Advanced Research Infrastructure for Archaeological Dataset Networking in Europe (w języku angielskim)

- Zniszczone artefakty z Mosulu zostaną odbudowane w 3D

- High-tech nano-science help for cultural treasures (w języku angielskim)

- ADS 3D Viewer: a 3D Real-Time System for the Management and Analysis of Archaeological Data (w języku angielskim)

- Wyznaczanie trendów w nauce: Duńscy naukowcy ujawniają długo skrywane sekrety nastolatki z epoki brązu

- INSIDDE: skaner na bazie grafenu ujawnia prawdziwą historię dzieła sztuki

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z serwisu CORDIS i witryn projektów.

Powiązane informacje

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę