Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

CORDIS Express: W odpowiedzi na wzrost liczby przypadków otyłości i cukrzycy

To wydanie CORDIS Express poświęcone jest nabrzmiewającym problemom nadwagi, otyłości i cukrzycy w Europie oraz działaniom podejmowanym przez naukowców, aby te schorzenia zrozumieć, zapobiegać im i leczyć je.
CORDIS Express: W odpowiedzi na wzrost liczby przypadków otyłości i cukrzycy
Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), cukrzyca doprowadziła w 2014 r. do 4,9 mln zgonów na świecie, a co siedem sekund z powodu tej choroby ktoś umiera. Statystyki dla Europy (wraz z Rosją) są przerażające: 52 miliony osób – więcej niż w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz w Afryce – cierpi na cukrzycę, a współczynnik chorobowości wynosi 7,9%.

Fakt odnotowywania coraz większej liczby przypadków cukrzycy typu 2 we wszystkich krajach jest bez wątpienia powiązany z nasileniem się występowania nadwagi i otyłości. Wszystko wskazuje na to, że trend ten ma się w przyszłości utrzymać – wyniki prognozy przygotowanej niedawno przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) sugerują, że bez podjęcia niezwłocznych działań do roku 2030 wzrośnie odsetek dorosłych z nadwagą lub otyłych w Europie. To oznacza, że Europejczycy zagrożeni będą podwyższonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz mnóstwem innych powikłań zdrowotnych, w tym chorobami układu krążenia i zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, takimi jak zwyrodnienie stawów.

Jednak nie wszystko stracone. Dr Joao Breda, menadżer programu ds. żywienia, otyłości i aktywności fizycznej z Biura Regionalnego WHO dla Europy podkreśla, że nadal jesteśmy w stanie zapobiec temu kryzysowi zdrowotnemu: „Działania podjęte dzisiaj mogą zapobiec zrealizowaniu się prognoz. W niektórych krajach europejskich ten trend już się spłaszcza, dzięki działaniom profilaktycznym i odnoszonym sukcesom, na przykład w zakresie otyłości dziecięcej”.

Dofinansowani ze środków UE badacze należą do awangardy naukowej, która wspomaga te sukcesy poprzez analizowanie przyczyn nadwagi i otyłości oraz powiązań z cukrzycą, a także poprzez studiowanie innowacyjnych metod leczenia i środków profilaktycznych. To wydanie CORDIS Express poświęcone jest niektórym z tych przedsięwzięć.

- BIOactive implantable CApsule for PANcreatic islets immunosuppression free therapy (w języku angielskim)

- The secret life of insulin-producing cells (w języku angielskim)

- Identification of the genes regulated by the SIRT1 Histone Deacetylase and their contribution in the pathogenesis of type 2 diabetes and obesity (w języku angielskim)

- Co było najpierw: dziecięca cukrzyca czy otyłość?

- Wyznaczanie trendów w nauce: Bakterie do wykrywania raka i cukrzycy

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z CORDIS, IDF, WHO i DG ds. Badań Naukowych i Innowacji.

Powiązane informacje

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę