Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

CORDIS Express: Czas to wszystko!

Wydanie CORDIS Express poświęcone jest w tym tygodniu projektom badawczym, które mają udoskonalić sposób pomiaru czasu.
CORDIS Express: Czas to wszystko!
Liczy się czas. Czas leczy rany. Wszystko w swoim czasie. Spora liczba powiedzeń z czasem, w które obfituje język, pokazuje, jak duże znaczenie ma dla nas czas. Co zatem zrobilibyśmy, gdyby czas miał się zmienić? Naukowcy z Krajowego Laboratorium Fizyki (NPL) w Zjednoczonym Królestwie pochylili się na tym zagadnieniem 60 lat temu, kiedy zdali sobie sprawę, że dzień tak naprawdę się wydłuża.

W 1955 roku stało się jasne, że czas astronomiczny stwarza problem: długość sekundy zmieniała się z powodu nieregularności ruchu obrotowego Ziemi. Aby zaradzić temu problemowi, Louis Essen i Jack Parry z NPL zaprojektowali i zbudowali pierwszy na świecie atomowy zegar cezowy, zmieniając sposób, w jaki mierzymy i wykorzystujemy czas.

Obecnie zegary atomowe stanowią szkielet naszej współczesnej technologii komunikacyjnej i nawigacyjnej. Nasze najlepsze zegary atomowe tracą zaledwie 1 sekundę na 30 miliardów lat, co sprawia że są najbardziej precyzyjnymi urządzeniami pomiarowymi jakie kiedykolwiek zbudowano, ale jednocześnie niezwykle czułymi i podatnymi na zakłócenia zewnętrzne.

Udoskonalenie tych zegarów mogłoby umożliwić ekscytujące, nowe zastosowania w takich obszarach jak geodezja, śledzenie floty, pojazdy autonomiczne czy rzeczywistość rozszerzona, i rzucić światło na jedne z najbardziej podstawowych pytań stawianych przez naukę. Właśnie dlatego dofinansowani ze środków unijnych naukowcy majstrują przy czasie!

Partnerzy rozpoczętego niedawno projektu NUCLOCK opracowują nowatorski typ zegara, opartego na jedynej w swoim rodzaju przemianie jądrowej w Torze-229, który będzie w dużej mierze nieczuły na zakłócenia, prostszy pod względem konstrukcyjnym i potencjalnie bardziej precyzyjny niż istniejące zegary atomowe.

Tymczasem zespół projektu SOC2 pracuje nad najbardziej stabilnymi i dokładanymi, przenośnymi zegarami optycznymi do zastosowania w przestrzeni kosmicznej – to technologia, która zapewniłaby UE miejsce w czołówce także ziemskiego rynku.

Wydanie CORDIS Express poświęcone jest w tym tygodniu tym i innym projektom i wiadomościom na temat badań dofinansowanych ze środków UE, które zajmują się analizowaniem tego, co możemy udoskonalić w naszych pomiarach czasu.

- Czas i miejsce na zegary optyczne

- Towards a nuclear clock with Thorium-229 (w języku angielskim)

- Advance Optical Clocks (w języku angielskim)

- Future Atomic Clock Technology (w języku angielskim)

- Wyznaczanie trendów w nauce: Nasza ostatnia sekunda przestępna?

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z Krajowego Laboratorium Fizyki (NPL) i serwisu CORDIS.

Powiązane informacje

Programy

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę