Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Start-up bada potencjał rynkowy elastycznej elektroniki drukowanej

Dzięki dofinansowaniu ze środków UE portugalskie przedsiębiorstwo typu start-up zyskało lepszą pozycję do pełnego wykorzystania nadchodzącej rewolucji w postaci elastycznej elektroniki drukowanej.
Start-up bada potencjał rynkowy elastycznej elektroniki drukowanej
Dzięki dofinansowaniu ze środków UE portugalskie przedsiębiorstwo Ynvisible typu start-up zyskało możliwość pełnego ocenienia potencjału zastosowań elastycznej elektroniki drukowanej w produktach konsumenckich. Sześciomiesięczne studium wykonalności, zakończone na początku sierpnia 2015 r., polegało na przeprowadzeniu testów na nowej platformie o nazwie PRINTOO, która umożliwiła przedsiębiorstwu lepsze poznanie potrzeb rozmaitych użytkowników końcowych.

„Badanie to dało nam czas i umożliwiło podjęcie starań, aby lepiej poznać naszych klientów, ustalić kim są i jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby” – wyjaśnia Manuel Câmara, menedżer nowych produktów w Ynvisible.

Jako jeden z potencjalnie kluczowych segmentów użytkowników końcowych wskazano edukację i uczenie się. Szkoły wyraziły zainteresowanie elektroniką drukowaną jako narzędziem rozwijania na różnych poziomach kreatywności uczniów i ich technicznych umiejętności majsterkowania.

„Nasze badania rynkowe posłużą do stworzenia produktów, które odpowiadają na potrzeby sektora edukacji” – stwierdził Câmara. „Szkoły i uczelnie na całym świecie wypatrują nowych narzędzi, które umożliwią uczniom i studentom zdobywanie wiedzy poprzez tworzenie i analizowanie nowych pomysłów”.

Kolejnym, potencjalnym i niewykorzystanym segmentem rynku jest opieka zdrowotna. Ynvisible zawiązało niedawno partnerstwo z innym, innowacyjnym przedsiębiorstwem technicznym – BITalino – aby opracować inteligentne urządzenie do noszenia na ciele, które pozwala użytkownikom śledzić rożne parametry, takie jak temperatura ciała czy tętno. BITalino rewolucjonizuje samodzielne monitorowanie stanu zdrowia poprzez powszechne udostępnienie czujników fizjologicznych do pomiaru biosygnałów organizmu.

„Rozważamy obecnie, czy PRINTOO nie powinna zostać wydzielona ze swojego pierwotnego przedsiębiorstwa” – dodaje Câmara. „Znacznie pogłębiliśmy posiadaną wiedzę o swojej branży, rynku i klientach”.

Po ukończeniu studium wykonalności, kolejnym priorytetem Ynvisible jest wprowadzenie na rynek gamy elastycznej elektroniki drukowanej. Każdy drukowany komponent PRINTOO jest wyposażony przede wszystkim w wysokowydajny mikrosterownik o małej mocy – zasadniczo niewielki komputer umieszczony na pojedynczej, zintegrowanej płytce obwodu drukowanego – poniżej którego znajduje się szereg rozmaitych modułów, które użytkownicy mogą dobierać stosowanie do swoich potrzeb.

Przedsiębiorcy mogą umieszczać te bardzo cienkie „etykiety” elektroniczne na produktach – od balonów i odzieży po produkty wydrukowane w 3D – sprawiając, że staną się inteligentne i interaktywne.

To sedno Internetu rzeczy (IoT), w którym przedmioty, zwierzęta i ludzie posiadają unikatowe identyfikatory umożliwiające im transfer danych w sieci bez pośrednictwa komputera. Dzięki wyposażeniu swoich produktów w funkcje internetowe, przedsiębiorcy mogą umożliwić użytkownikom końcowym zdalne sterowanie urządzeniami za pośrednictwem aplikacji na smartfonach. Wyjątkowa atrakcyjność PRINTOO polega na tym, że opracowana modułowa elektronika drukowana jest elastyczna i niezwykle przystępna, otwierając się na zupełnie nową grupę potencjalnych użytkowników.

„Dzięki temu, że wszystkie projekty płytek są na licencji open source, można je zmieniać i dostosowywać do własnych potrzeb, podobnie jak i inne zestawy modułowe, mając do dyspozycji drukowane i całkowicie elastyczne komponenty” – zauważa Câmara. „Zamierzamy przesunąć granice innowacyjności poprzez wprowadzenie na rynek nowych, elastycznych technologii drukowanych, które nie były wcześniej dostępne”.

Więcej informacji:

PRINTOO
http://www.printoo.pt/

Źródło: Na podstawie wpisów na blogu projektu, wiadomości i wywiadu z przedstawicielem projektu PRINTOO.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę