Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

CORDIS Express: Badania naukowe stają do walki z malarią

CORDIS Express kieruje uwagę na dofinansowane ze środków UE wysiłki badawcze, które przynoszą znaczące sukcesy w walce z malarią.
CORDIS Express: Badania naukowe stają do walki z malarią
Malaria została w XX w. wyeliminowana w UE i możemy o sobie myśleć – szczęściarze, gdyż choroba nadal jest jedną z najbardziej śmiertelnych na świecie, bowiem zabija prawie jedną osobę na minutę. Co roku odnotowywanych jest ponad 200 milionów nowych przypadków, a większość z nich to dzieci i kobiety ciężarne z krajów rozwijających się.

Właśnie z tego względu stałe prowadzenie badań nad pełnym wyeliminowaniem i skutecznym leczeniem malarii ma kluczowe znaczenie. Od roku 2007 ponad 67 nowych projektów poświęconych malarii o wartości ponad 142,3 mln EUR uzyskało wsparcie z programu 7PR. Obejmują one wszystkie obszary - od badań podstawowych, szczepionek, diagnostyki i leków, przez badania nad komarami będącymi wektorami i ich kontrolowaniem, po budowanie potencjału badawczego i szkolenie naukowców.

W wyniku tych i innych nakładów finansowych, pasożyt, wektor oraz interakcje żywiciel/patogen i choroba zostały lepiej poznane, dzięki czemu opracowywane są nowe narzędzia do walki z tym problemem. W ostatnich latach podjęto dodatkowe wysiłki na rzecz badań wdrożeniowych z zamiarem oceny najlepszego zastosowania istniejących i nowych interwencji w celu kontrolowania malarii w lokalnych systemach opieki zdrowotnej oraz opracowania i jak najlepszego wykorzystania diagnostyki.

Na przykład w toku pac nad dofinansowanym ze środków 7PR projektem NANOMAL, zamkniętym wraz z końcem czerwca, opracowane zostało pionierskie urządzenie przypominające smartfona, które wykorzystuje zaawansowaną nanotechnologię do wykrywania zakażenia malarią i wszelkiego typu lekooporności na podstawie niewielkiej próbki krwi. Urządzenie umożliwi personelowi medycznemu zapisywanie od razu odpowiednich leków przeciwmalarycznych, zapewniając chorym na malarię dostęp do innowacyjnego i precyzyjnego leczenia, co ma zredukować liczbę 600 000 zgonów rocznie z powodu malarii.

Te i inne projekty badawcze, dofinansowane ze środków UE, przynoszą znaczące sukcesy w walce z malarią. To wydanie CORDIS Express poświęcone jest garści wyników tych badań oraz powiązanym z nimi wiadomościom.

- Zaawansowana technologia wideo pomocna przy opracowywaniu nowych koncepcji przeciwmalarycznych

- Zapobieganie malarii u kobiet ciężarnych

- Nowe leki przeciwko malarii

- Szybkie i łatwe diagnozowanie malarii

- Wyznaczanie trendów w nauce: Nagroda Nobla uhonorowała przełomowe badania nad leczeniem malarii i chorób wywoływanych przez nicienie

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z DG ds. Badań Naukowych i Innowacji, CORDIS, NANOMAL oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Powiązane informacje

Programy

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę