Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Próżniowe panele izolacyjne wypełnią lukę na rynku modernizacji budynków

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali przyjazne środowisku i opłacalne próżniowe panele izolacyjne, które zapewniają doskonałą sprawność cieplną.
Próżniowe panele izolacyjne wypełnią lukę na rynku modernizacji budynków
Kolejnym krokiem partnerów przemysłowych finansowanego ze środków UE projektu VIP4ALL będzie pełna komercjalizacja nowych, całkowicie naturalnych paneli izolacyjnych, które są wytarzane z minerałów i odnawialnych, ubocznych produktów organicznych. Rynek docelowy to niskobudżetowe projekty renowacji i modernizacji budynków, często realizowane przez MŚP (które tworzą 99% unijnego sektora budowlanego).

Budynki w Europie odpowiadają obecnie za około 40% rocznego zużycia energii i emisji dwutlenku węgla. Tania i przyjazna środowisku technologia izolacyjna, której pionierami są partnerzy takich projektów jak VIP4ALL, umożliwi europejskim MŚP skuteczną modernizację budynków, a przez to wsparcie Europy w wywiązywaniu się ze zobowiązań środowiskowych poprzez efektywne oszczędzanie energii.

Panele zyskały uznanie dzięki swoim doskonałym parametrom izolacji termicznej (osiągając wartość 7 mW/mK) przy grubości poniżej jednej trzeciej tradycyjnych paneli izolacyjnych wypełnianych powietrzem. Ponadto nowe panele zapewniają wyśmienitą ogniotrwałość, co ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania dopuszczenia do stosowania w budownictwie.

Kolejnym ważnym atutem paneli jest ich opłacalność. Znacznie zwiększy wykonalność modernizacji izolacji w okresie, w którym branża budowlana wciąż wychodzi z poważnego kryzysu gospodarczego. Pogorszenie się koniunktury gospodarczej utrudniło korzystanie z najnowocześniejszych, ale kosztownych próżniowych paneli izolacyjnych (VIP) na rzecz bardziej opłacalnych i tradycyjnych – ale gorszych pod względem efektywności cieplnej – rozwiązań i ten właśnie problem postanowili rozwiązać partnerzy projektu VIP4ALL.

W toku projektu wszystkie prace projektowe nad rozmaitymi materiałami i technologiami przetwarzania były wykonywane za pomocą narzędzi modelowania predykcyjnego. Zespół zbudował najpierw obszerną bazę danych właściwości surowców, co umożliwiło wskazanie dwóch obiecujących systemów powłok i czterech hybrydowych składów rdzenia. Zoptymalizowano technologie przetwarzania rdzenia i przygotowano wiele wzorów.

Zespół przystąpił następnie do projektowania nowatorskich, próżniowych paneli izolacyjnych z nową, cienką, hermetyzującą warstwą zewnętrzną wykonaną z korka. Dzięki tej nowej warstwie panele są znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika pod względem obsługi w czasie składowania, transportu i montażu na miejscu. Warstwa ma również za zadanie chronić panel VIP, obniżając ryzyko przebicia i w konsekwencji utraty sprawności cieplnej.

Produkty VIP4ALL, których grubość wynosi od 3 do 4 cm, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby osiągnąć minimalną przewodność cieplną przy zwykłym ciśnieniu porowym, porównywalnym do komercyjnych VIP przeznaczonych do zastosowań w budynkach, zapewniając wyższą izolację cieplną od jakiegokolwiek innego materiału tradycyjnego na rynku budowlanym.

Prace nad projektem VIP4ALL zostały sfinalizowane wraz z końcem listopada 2015 r., niemniej ich oddziaływanie na sektor modernizacji budynków ma być odczuwalne na przestrzeni kolejnych lat. Zespół ma nadzieję, że produkty końcowe przyczynią się do istotnego podniesienia rentowności i konkurencyjności sektora modernizacji budynków w UE, co ma kluczowe znaczenie z perspektywy gospodarki i środowiska.

Więcej informacji:
witryna projektu VIP4ALL

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę