Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zaawansowane łożyska otwierają drogę do bardziej paliwooszczędnych śmigieł

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali nowe technologie łożysk, które mają wspomóc produkcję nowatorskich łopat do śmigieł.
Zaawansowane łożyska otwierają drogę do bardziej paliwooszczędnych śmigieł
Pozytywne wyniki – wypracowane w toku finansowanego ze środków UE projektu SNRPBBEARING – ułatwią teraz opracowanie i testy szybkoobrotowych śmigieł do silników turbowentylatorowych na potrzeby lotnictwa cywilnego, gdyż zaawansowane łożyska są niezbędne dla zminimalizowania tarcia.

Przemysł lotniczy i kosmonautyczny jest jednym z kluczowych, zaawansowanych technologicznie sektorów, który tworzy ponad 500 000 miejsc pracy i generuje obroty sięgające 140 mld EUR. Unia Europejska jest czołowym producentem samolotów cywilnych, między innymi helikopterów, silników lotniczych, części i komponentów, a projekt SNRPBBEARING jest częścią nadrzędnego celu UE, jakim jest utrzymanie sektora w czołówce.

Śmigło to ciężki element zaawansowanego mechanizmu, który składa się z obrotowej piasty i umocowanych w niej promieniście łopat. Wytwarzają ciąg przez zagarnianie powietrza. Nowy projekt łopaty, opracowany w ramach unijnego programu „Czyste niebo”, ma zwiększyć przepływ powietrza i ciąg, a dzięki temu, co ma zasadnicze znaczenie, obniżyć zużycie paliwa oraz emisje.

Jednak aby taki projekt stał się rzeczywistością, potrzebne są zaawansowane łożyska łopat w celu rozłożenia obciążeń i regulacji kąta ustawienia łopaty. W ramach rozpoczętego w lutym 2013 r. projektu SNRPBBEARING najpierw wybrano i oceniono różne projekty, by następnie podjąć dalsze prace nad koncepcją oferującą największy potencjał pod względem wytrzymałości na duże obciążenia i wysokie temperatury.

Przeprowadzona została także analiza innowacyjnych szczeliw mających utrzymywać smary w środku, a zanieczyszczenia na zewnątrz. Po pomyślnych wynikach przeglądu wstępnego projektu, zespół przystąpił do wprowadzania udoskonaleń na podstawie uwag producentów.

Do końca roku 2015 partnerzy projektu SNRPBBEARING przygotowali 26 łożysk do śmigieł na 5. poziomie gotowości technologicznej, co oznacza, że przeprowadzone zostały testy prototypu w reprezentatywnym środowisku. Łożyska, częściowo zintegrowane z innymi systemami, są zatem gotowe do testów w ramach odpowiedniego i w pełni realistycznego scenariusza.

Są też i inne wyzwania, które wymagają podjęcia, takie jak integracja nowatorskiego silnika i systemów powietrznych oraz eliminacja hałasu powodowanego przez nieosłonięte śmigła. Ogromną zasługę w doprowadzeniu do ostatecznego wzbicia się demonstratora w powietrze będą mieć partnerzy projektu SNRPBBEARING. W ten sposób projekt przyczyni się do zwiększenia zrównoważenia podróży lotniczych poprzez obniżenie zużycia paliwa i redukcję emisji.

Łopaty są jedną z najnowszych koncepcji projektowych opracowywanych właśnie w ramach ambitnego programu badawczego „Czyste niebo”, który ma zadbać o konkurencyjność europejskiego przemysłu lotniczego i kosmonautycznego na skalę globalną. Są kluczowym osiągnięciem zintegrowanego demonstratora technologii zrównoważonego i ekologicznego silnika (SAGE) w ramach programu „Czyste niebo”, który ma w szczególności za zadanie rozwijanie technologii silników na potrzeby wszystkich sektorów rynku lotnictwa cywilnego.

"Czyste niebo” to jeden z największych jak dotąd europejskich programów badawczych, który dysponuje budżetem około 1,6 mld EUR na projekty rozpoczęte w latach 2008-2013. Celem tego jedynego w swoim rodzaju partnerstwa publiczno-prywatnego jest przyspieszenie przełomowych osiągnięć technologicznych i skrócenie czasu wprowadzania na rynek nowych rozwiązań przetestowanych na pełnowymiarowych demonstratorach.

Więcej informacji:
witryna koordynatora projektu

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę