Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Unijni naukowcy zobaczyli nadciągający Brexit

Po podjęciu 23 czerwca 2016 r. przez Zjednoczone Królestwo decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu SENSEI ujawnili, że dokładnie przewidzieli wynik referendum na podstawie analizy 6 milionów rozmów w mediach społecznościowych w ciągu tygodni poprzedzających głosowanie.
Unijni naukowcy zobaczyli nadciągający Brexit
Zadanie postawione przed projektem SENSEI polegało na wyłowieniu sensu z milionów wpisów na blogach i rozmów w mediach społecznościowych, jakie mają miejsce na co dzień. W związku z tym projekt miał dwa ogólne cele. Po pierwsze partnerzy projektu opracowali zaawansowaną technologię streszczania i analizowania, aby pomóc użytkownikom zrozumieć interakcje ludzi w rozmaitych kanałach społecznościowych. Po drugie zaprojektowali i przeprowadzili ewaluację technologii streszczania SENSEI w rzeczywistych środowiskach z zamiarem podniesienia sprawności wykonywania zadania oraz wydajności i efektywności użytkowników końcowych, między innymi analityków danych i mediów, dziennikarzy oraz redaktorów.

Projekt nie opiera się jednak wyłącznie na technologii – interwencja człowieka jest kluczowa w analizie rozmów w mediach społecznościowych z naciskiem na zestawienie „człowiek-maszyna” w celu przewidywania wyników ważnych głosowań i wyborów. Mowa między innymi o wyborach powszechnych w Hiszpanii w grudniu 2015 r., które nie przyniosły rozstrzygnięcia i o referendum w sprawie Brexitu.

Prognozowanie Brexitu

„W czasie kampanii unikatowy zespół ludzi i algorytmów odczytu maszynowego w ramach projektu SENSEI śledził ponad 6 milionów rozmów w mediach społecznościowych dotyczących głosowania nad Brexitem, aby przewidzieć nastawienie głosujących” – zauważył prof. Giuseppe Riccardi, koordynator projektu SENSEI. „Jesteśmy zachwyceni, że po naszych równie trafnych prognozach wyników wyborów powszechnych w Hiszpanii, ponownie przewidzieliśmy rezultat poważnego wydarzenia politycznego z niezwykle wysoką trafnością. Wydaje się, że dynamika w brytyjskich mediach społecznościowych zaczęła się zmieniać 21 czerwca [dwa dni przed głosowaniem w referendum], a my ten ruch obserwowaliśmy”.

Podczas gdy tradycyjne ośrodki badania opinii publicznej i bukmacherzy przewidywali aż do wieczora 23 czerwca niewielką przewagę zwolenników pozostania w UE, z rozmów online monitorowanych w ramach projektu SENSEI zaczął się wyłaniać odmienny obraz. Wcześniej, w dniu 23 czerwca, kiedy nadeszła godzina otwarcia lokali wyborczych w całym kraju, gwar w brytyjskich mediach społecznościowych wskazywał na 49,63% za wyjściem i 50,37% za pozostaniem – zbyt mała różnica.

Ale późnym popołudniem, nastawienie uległo zmianie wraz z podejmowaniem decyzji przez coraz większa liczbę niezdecydowanych wyborców i nastąpiło zasadnicze przechylenie w stronę wyjścia z UE. System SENSEI przewidział ostateczny podział głosów na 48% za pozostaniem i 52% za opuszczeniem UE, co jak się okazało było dokładnie ostatecznym wynikiem referendum, który ogłoszono we wczesnych godzinach porannych 24 czerwca. Media społecznościowe zasadniczo uchwyciły to trafnie.

Dr Hugo Zaragoza, członek zespołu SENSEI i ekspert ds. analizowania opinii zauważył: „Ponownie nasze dane pokazały zupełnie inny obraz niż ośrodki badania opinii publicznej i okazały się znacznie dokładniejsze. To ogromne osiągnięcie partnerów projektu. Zdolność śledzenia milionów fragmentów konwersacji i analizowanie ich następnie przez ludzi i maszyny pod kątem nastawienia ponownie okazała się lepsza od tradycyjnych metod badania opinii... w momentach, kiedy gwar jaki podnosi się w mediach społecznościowych jest intensywny i pełen emocji. Od początku prac nad projektem śledziliśmy i analizowaliśmy codziennie 300 000 rozmów poświęconych Brexitowi w mediach społecznościowych i cieszymy się ogromnie, że przewidzieliśmy wynik precyzyjnie”.

Możliwości komercyjne

Pokazując, jak użycie potężnego połączenia analityki opartej na technologii z unikatowym podejściem jakościowym z udziałem ludzi może zasadniczo zmienić sposób rozumienia gwaru w mediach społecznościowych i jakie może znaleźć zastosowania komercyjne, projekt SENSEI oferuje niezwykle cenne narzędzie do wspomagania komentatorów w rozumieniu tego co mówią ludzie.

„To naprawdę potężne narzędzie w rękach polityków i biznesmenów po serii fatalnych prognoz otrzymywanych od głównych podmiotów” – stwierdził dr Zaragoza. „Pokazaliśmy, jak precyzyjna jest nasza technika”.

Projekt SENSEI, którego realizacja rozpoczęta w listopadzie 2013 r. jest zaplanowana do października 2016 r., otrzymał 2 650 000 EUR dofinansowania ze środków UE.

Więcej informacji:
witryna projektu
strona projektu poświęcona ustaleniom dotyczącym kampanii w sprawie Brexitu

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę