Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Numer 54 magazynu research*eu nt. wyników: Posiew pomysłów na ochronę naszych lasów

Najnowszy magazyn research*eu nt. wyników jest dostępny bezpłatnie w formacie PDF.
Numer 54 magazynu research*eu nt. wyników: Posiew pomysłów na ochronę naszych lasów
Na pierwszy rzut oka Europa wydaje się ziemią gościnną dla wszelkiego rodzaju drzew. Lasy pokrywają około 33% terytorium Europy, a ich zasięg zwiększył się od roku 1990 o 17 milionów hektarów. To jednak nie oznacza, że 14 milionów właścicieli i zarządców lasów może spocząć na laurach: ekspansja obszarów miejskich, rosnąca atrakcyjność biomasy do produkcji energii, pożary, wysoki popyt na produkty z drewna, intensyfikacja użytkowania gruntów i zmiana klimatu wywierają na te ekosystemy rosnącą presję.

Pytanie brzmi, w jaki sposób leśnictwo mogłoby optymalnie wykorzystywać lasy, przygotowując je jednocześnie na zmianę klimatu i stosując je jako broń w walce z nią? Jeżeli mamy stworzyć „super lasy”, zdolne do zaspokojenia wszystkich naszych potrzeb, musimy najpierw lepiej poznać ich skład, genetykę, ewolucję, potencjał pod względem pochłaniania dwutlenku węgla i zdolności adaptacyjne do zmiany klimatu, by opracować rozwiązania technologiczne mające je chronić i zwiększać ich zasięg.

Ten numer magazynu research*eu nt. wyników oddaje głos tym naukowcom, którzy starają się obecnie wypełnić te wszystkie luki w wiedzy. Zaprezentowanych zostało dziesięć najnowszych i finansowanych ze środków UE projektów poświęconych lasom, które rzucają światło na to, jak może wyglądać przyszłość lasów i przyszłe strategie gospodarki leśnej.

Pośród pozostałych tematów tego numeru można wyróżnić następujące:

- Nowe narzędzia powstrzymujące rozprzestrzenianie się groźnych patogenów w węzłach transportowych
- Budowanie wspólnej tożsamości europejskiej poprzez cyfryzację dziedzictwa kulturowego
- Elektrownie szczytowo-pompowe o zmiennej prędkości otwierają nową erę inteligentnego zarządzania energią
- Projekt UE przedstawia dowody na wartość „ekologicznego górnictwa”
- Przenoszenie komunikacji mobilnej do chmury
- Naukowcy uczą się od pająków tworzenia zupełnie nowatorskiego materiału ciecz-ciało stałe
- Larwy owadów dodatkowym źródłem białka w europejskich paszach
- Jak teoria gier może prowadzić do efektywnych energetycznie rozwiązań

Magazyn research*eu nt. wyników jest głównym źródłem informacji o wszelkich dokonaniach związanych z projektami badawczymi dofinansowywanymi ze środków unijnych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów, w tym biologią i medycyną, środowiskiem, energią, transportem, ICT, technologiami przemysłowymi, naukami społecznymi i przestrzenią kosmiczną. Każdego roku ukazuje się 10 numerów w języku angielskim.

Aby uzyskać więcej informacji, zamów bezpłatną prenumeratę. Nowy numer można pobrać ze strony: http://cordis.europa.eu/research-eu/magazine_pl.html

Źródło: Na podstawie informacji z 54. numeru magazynu research*eu nt. wyników

Powiązane informacje

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę