Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wyznaczanie trendów w nauce: W ostatnim stuleciu mężczyźni i kobiety stawali się coraz wyżsi – donoszą naukowcy

Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Imperial College w Londynie ujawniły, że zwiększył się w ostatnim stuleciu wzrost mężczyzn i kobiet, a wśród nich najwyższym wzrostem na świecie mogą się pochwalić Holendrzy i Łotyszki.
Wyznaczanie trendów w nauce: W ostatnim stuleciu mężczyźni i kobiety stawali się coraz wyżsi – donoszą naukowcy
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie »eLife« wskazują na imponujący, gwałtowny wzrost, jakiego doświadczyli ludzie na całym świecie w latach 1914-2014 – kobiety z Korei Południowej wystrzeliły w górę średnio ponad 20 cm, a mężczyźni z Iranu zyskali 16,5 cm.

W przeddzień I wojny światowej najwyższym narodem byli Szwedzi, ale teraz do palmy pierwszeństwa pretendują Holendrzy, którzy mierzą średnio 182,5 cm i przesunęli się z 12. miejsca na pierwsze. Tymczasem Łotyszki są najwyższymi kobietami na świecie. Mierzą średnio 169,8 cm i przeskoczyły z 28. miejsca w 1914 r. na pierwsze w 2014 r., odbierając również Szwecji najwyższą lokatę. Tuż za pierwszym miejscem uplasowali się Belgowie i Holenderki.

W Azji Wschodniej wzrost ludzi również zwiększył się w imponujący sposób, gdyż Japończycy, Chińczycy i Południowi Koreańczycy są obecnie znacznie wyżsi niż w 1914 r.

Od najwyższych do najniższych

Dziesięć najwyższych narodów na świecie zamieszkuje jednak w Europie, między innymi w Estonii, Danii, Serbii i Republice Czeskiej. Amerykanie plasowali się pod względem wzrostu na trzecim, a Amerykanki na czwartym miejscu na świecie w 1914 r., ale teraz spadli odpowiednio na 37. i 42. miejsce. Brytyjczycy z kolei zajmują 31. miejsce, a Brytyjki 38. Niezależnie od imponującego zysku centymetrów w ciągu minionego stulecia, dane wskazują jednak na spowalnianie trendu w zachodnim świecie. Naukowcy ustalili na przykład, że średni wzrost Amerykanów zaczął się stabilizować w latach 60. i 70. XX w.

„Wyniki naszych badań pokazują, że anglojęzyczny świat, zwłaszcza USA, zostaje w tyle za innymi narodami o wysokim dochodzie z Europy, Azji i Pacyfiku” – zauważył Majid Ezzati, naukowiec z Imperial College w Londynie specjalizujący się w dziedzinie globalnego zdrowia. „Problem otyłości, jaki trapi te kraje akcentuje zapotrzebowanie na skuteczniejsze strategie zdrowego odżywiania się przez całe życie”.

Zdaniem zespołu badawczego bycie nieco wyższym zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Wyższy wzrost jest wiązany z wyższą średnią życia, głównie z powodu niższego ryzyka rozwoju chorób układu krążenia u wyższych osób. Z perspektywy społecznej, ustalono także, że wyższe osoby dostają większe pensje i osiągają wyższy poziom wykształcenia. Są jednak pewne minusy wyższego wzrostu, między innymi zwiększone ryzyko zapadnięcia na niektóre nowotwory.

Tymczasem jeżeli chodzi o najniższych mężczyzn, to należą oni do jednego z najmłodszych narodów na świecie – Timoru Wschodniego, i mierzą 160 cm, a najniższe kobiety na świecie zamieszkują w Gwatemali. Co ciekawe Gwatemala utrzymała swój status z 1914 r. Według danych zebranych w toku badań średni wzrost 18-letniej Gwatemalki w 1914 r. wynosił 140 cm. W 2014 r. nadal nie osiągają one 150 cm.

Niepokojące trendy

Regiony świata, w których odnotowano najniższy przyrost wzrostu to Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska. „W tych regionach wzrost zyskał 1-6 cm” – wyjaśnia współautor James Bentham. Co niepokojące, dane wskazują, że w niektórych subsaharyjskich krajach średni wzrost tak naprawdę obniża się od lat 70. XX w. po ogólnym wzroście w pierwszej połowie minionego stulecia. W krajach takich jak Uganda, Rwanda, Niger czy Sierra Leone, średni wzrost mężczyzn faktycznie zmalał o kilka centymetrów.

Co może być przyczyną rozbieżności między rozmaitymi regionami świata? „Za około 30% mogą odpowiadać geny, ale to nie wyjaśnia zmiany na przestrzeni czasu” – stwierdził Ezzati. „Geny nie ulegają tak szybko zmianie i nie są tak zróżnicowane na całym świecie. Zatem zmiany na przestrzeni czasu i zmienność na świecie w dużej mierze są powiązane ze środowiskiem”.

Jednym z powodów, dla których Europa radzi sobie tak dobrze było wprowadzenie w XX w. państw opiekuńczych. Dla porównania gospodarcze reorganizacje w latach 80. XX w. mogą być postrzegane jako prawdopodobne wyjaśnienie obniżenia wzrostu w Afryce Subsaharyjskiej z powodu późniejszych kryzysów zdrowotnych i żywieniowych, które nie pozwoliły wielu dzieciom i młodym ludziom osiągnąć pełnego potencjału pod względem wzrostu.

„Nasz aktualny wzrost jest ściśle uzależniony od środowiska, w jakim dorastaliśmy” – stwierdził Bentham, który jest przekonany, że globalny trend zwiększania się wzrostu pociąga za sobą ważne następstwa. „Nasz wzrost ma z kolei wpływ zarówno na naszą średnią życia, jak i zdrowie jako osób dorosłych. Jeżeli zapewnimy dzieciom najlepszy możliwy start w życie teraz, będą zdrowsze i bardziej produktywne przez całe kolejne dekady”.

Źródło: Na podstawie doniesień medialnych

Powiązane informacje

Kraje

  • Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę