Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Numer 55. magazynu research*eu nt. wyników: Otępienie: dochodzenie przeciwko bilionowej chorobie

Najnowszy magazyn research*eu nt. wyników jest dostępny bezpłatnie w formacie PDF.
Numer 55. magazynu research*eu nt. wyników: Otępienie: dochodzenie przeciwko bilionowej chorobie
Nasze społeczeństwa często chlubią się stale wydłużającym się życiem swoich obywateli. Według najnowszych danych ze sprawozdania UE na temat starzenia się społeczeństwa, które ukazało się w 2015 r., do roku 2060 życie mężczyzn wydłuży się o 7 lat i 1 miesiąc, a kobiet – o 6 lat. Choć dłuższe życie jest bez wątpienia czymś fantastycznym, to dobre starzenie się jest wyzwaniem, które nadal czeka na podjęcie – a otępienie jest jedną z najpilniejszych spraw na naukowej linii frontu.

W samej tylko Europie choroba, generująca już koszty w wysokości niemal biliona dolarów, trapi 8,7 miliona ludzi i rozprzestrzenia się z powodu stosunkowo nieskutecznych metod leczenia i późnego diagnozowania. Stowarzyszenia europejskie wzywają do poprawy koordynacji na szczeblu UE, podkreślając że: „uporanie się z problemem otępienia musi stać się priorytetem rządów UE, jeżeli choroba ma zostać opanowana i nie ma wymknąć się spod kontroli w nadchodzących latach”.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych tematów, ten numer magazynu research*eu nt. wyników przybliża rozwiązania problemów związanych z otępieniem, jakie są wypracowywane w ramach finansowanych ze środków UE badań naukowych. Zaprezentowanych zostało dziesięć z projektów zakończonych ostatnio i tych na ukończeniu, które obejmują każdy aspekt badań naukowych, od modeli komputerowych po diagnostykę i leczenie. Przynoszą obietnicę leku na pląsawicę Huntingtona, przeszczepy komórek mózgowych, nową generację stymulatorów mózgu i zastosowanie nanotechnologii do lepszej diagnostyki.

Pośród pozostałych tematów tego numeru można wyróżnić następujące:

- Leczenie bólu w klatce piersiowej daje nadzieję na walkę z zaniedbanymi chorobami grzybiczymi
- Czego społeczeństwa oparte na wiedzy mogą nauczyć się od społeczności poszukiwaczy
- Zmiana status quo w energii słonecznej
- Głębsze zrozumienie powodów wzrostu poziomu morza
- Nowa aplikacja interaktywna zachęca użytkowników do zdrowszego stylu życia
- Unijni naukowcy wykorzystują srebro do zwiększenia jasności lamp
- Nowe narzędzia i metody ochrony infrastruktury krytycznej w Europie
- Bardzo szczegółowe zdjęcia Marsa dzięki innowacyjnym technikom stackowania

Magazyn research*eu nt. wyników jest głównym źródłem informacji o wszelkich dokonaniach związanych z projektami badawczymi dofinansowywanymi ze środków unijnych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów, w tym biologią i medycyną, środowiskiem, energią, transportem, ICT, technologiami przemysłowymi, naukami społecznymi i przestrzenią kosmiczną. Każdego roku ukazuje się 10 numerów w języku angielskim.

Aby uzyskać więcej informacji, zamów bezpłatną prenumeratę. Nowy numer można pobrać ze strony: http://cordis.europa.eu/research-eu/magazine_pl.html

Źródło: Na podstawie informacji z 55. numeru magazynu research*eu nt. wyników

Powiązane informacje

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę