Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowatorska terapia regeneracyjna sposobem na znaczne udoskonalenie naprawy kości

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali nową terapię regeneracji kości, która ma znacząco poprawić naprawę tkanki kostnej i zapewnić pacjentom, którzy potrzebują wymiany fragmentu kości, skuteczne rozwiązanie.
Nowatorska terapia regeneracyjna sposobem na znaczne udoskonalenie naprawy kości
Na dzień dzisiejszy nie ma odpowiedniej terapii, która byłaby w stanie przyspieszyć i pobudzić zrastanie się złamań kości długich. Aktualne rozwiązania terapeutyczne opierają się na kosztownych zespoleniach kości, z którymi wiążą się skutki uboczne. Tymczasem zapowiada się, że nowa terapia opracowana przez partnerów finansowanego ze środków UE projektu OSTEOGROW będzie bezpieczna i opłacalna, a także ograniczy konieczność ponownych interwencji.

Nowa terapia polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta do utworzenia skrzepliny na sali operacyjnej. Następnie, po wstrzyknięciu do niej białka morfogenetycznego kości-6 (BMP-6), jest umieszczana w miejscu, gdzie ma odbudować się kość. Zaletą terapii jest również ograniczanie reakcji zapalnych, które powszechnie wywołuje stosowanie aktualnie dostępnych zespoleń.

W ciągu kilku miesięcy tworzy się nowy fragment kości, a potrzeba do tego zaledwie decylitra krwi, by utworzyć niezbędne skrzepliny. Choroby, które będą leczone miejscowo za pomocą urządzenia OSTEOGROW, to ostre złamania kości promieniowej i przypadki opornego niezrastania się kości piszczelowej. Nowa metoda leczenia ma znacząco uśmierzyć ból związany z tymi szczególnie powszechnymi i w wysokim stopniu ograniczającymi sprawność fizyczną uszkodzeniami ciągłości kości. Leczenie znajdzie także zastosowanie w terapii innej powszechnej przyczyny poważnego bólu – zmian zwyrodnieniowych w rdzeniu kręgowym.

Faza 2 badań klinicznych prowadzona jest w Zagrzebiu, Chorwacja (skąd koordynowane są prace nad projektem), Sarajewie i Wiedniu. Podjęta została po badaniach przeprowadzonych na królikach i owcach, których wyniki w zakresie wytwarzania nowej tkanki kostnej były niezwykle pomyślne. Pionierska terapia, której poddanych zostało dziesięciu pacjentów w Szpitalu Sióstr Miłosierdzia w Zagrzebiu, nie skutkowała żadnymi powikłaniami ani efektami toksycznymi. W Wiedniu chirurdzy stosują nową terapię w leczeniu pacjentów z upośledzającym sprawność usztywnieniem kręgosłupa. Badania obejmą leczenie 75 pacjentów za pomocą nowej metody OSTEOGROW.

Zespół badawczy jest także szczególnie dumny z faktu, że OSTEOGROW jest pierwszym, dużym projektem współpracy międzynarodowej, w ramach którego opracowana została całkowicie nowa terapia medyczna pod kierunkiem lekarzy klinicystów z Chorwacji. „Po raz pierwszy Komisja Europejska powierzyła chorwackiej instytucji medycznej koordynację projektu, w który zaangażowało się 11 partnerów europejskich z sześciu krajów. Każdy z nich wniósł wkład, ale innowacyjność i oryginalność to domena Zagrzebia. Partnerzy umożliwili nam przeprowadzenie badań przedklinicznych i doprowadzenie projektu do etapu badań klinicznych” – oświadczył koordynator projektu, Slobodan Vukičević.

Projekt wchodzi w ostatnią fazę realizacji (zakończenie zaplanowano na grudzień 2016 r.), a w związku z tym, że dotychczasowe wyniki badań klinicznych są niezwykle obiecujące, zespół badawczy skupia się obecnie na perspektywach komercyjnych nowej terapii. Ostre złamania kości są w UE powszechne, a wedle szacunków do roku 2050 odnotowywanych będzie rok rocznie 12 milionów złamań kości po części z powodu starzejącej się populacji. Zważywszy na powyższe nowe terapie stymulujące tworzenie się tkanki kostnej, skracające czas leczenia i zapobiegające problemom ze zrastaniem będą się stawać coraz pilniejszą potrzebą medyczną.

Zgodnie z oczekiwaniami nowa terapia opracowana w ramach projektu OSTEOGROW będzie gotowa do wprowadzenia na rynek w ciągu najbliższych trzech lat.

Więcej informacji:
witryna projektu

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu i komunikatów prasowych

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę