Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Od zdjęć do realistycznych gier wideo – w mgnieniu oka

Przedsiębiorstwa, które dążą do tego, aby się wyróżnić w dzisiejszym przemyśle gier wideo potrzebują trzech podstawowych zasobów: oryginalna koncepcja i scenariusz, intuicyjna strategia gry i fotorealistyczne środowiska gry. Chociaż europejski przemysł gier wideo jest bardzo rzutki, konkurencja depcze mu po piętach, a małe przedsiębiorstwa niemal nie mają szans na sukces bez zainwestowania ogromnych środków w środowiska 3D. Technologia opracowana w ramach projektu CR-PLAY – umożliwiająca tworzenie realistycznych środowisk gier opartych na zdjęciach i filmach wideo – może zwiększyć ich potencjał.
Od zdjęć do realistycznych gier wideo – w mgnieniu oka
Technologia CR-PLAY (Capture-Reconstruct-Play - An innovative mixed pipeline for videogames development) umożliwia projektantom przekształcanie domów, budynków, drzew, samochodów i każdego innego realnego obiektu w realistyczne grafiki 3D jedynie na podstawie zdjęć i filmów wideo. Pozwala zrekonstruować dowolne środowisko, zapewniając w toku procesu istotne oszczędności czasu i zredukowanie kosztów.

Aby to umożliwić, konsorcjum projektu oparło się na dwóch istniejących technikach: modelowanie i rendering na bazie obrazów (IBR) oraz modelowanie i rendering na bazie filmów wideo (VBR). Opracowali przyjazne dla użytkownika urządzenia do przechwytywania zbudowane z tanich komponentów, uporali się z problemami stwarzanymi przez algorytmy IBR i VBR (niska jakość oddalonych obiektów, zmiana warunków świetlnych i brak obróbki warunków dynamicznych, takich jak elementy poruszające się na wietrze czy płomienie), a teraz przygotowują je do użytkowania przez europejską społeczność projektowania gier.

Dr Ivan Orvieto, koordynator projektu, opowiada szerzej o osiągnięciach projektu i swoich nadziejach na ich przyjęcie się wśród projektantów gier w całej Europie w ciągu najbliższego półtora roku.

Na ile znaczący wpływ na wzrost kosztów produkcji gier wideo mają coraz bardziej realistyczne silniki?

Przyczyn wzrostu kosztów opracowywania gry jest kilka i mają one istotny wpływ na europejski przemysł gier. Tworzenie realistycznego wyglądu i funkcjonalności to bez wątpienia jedno z najkosztowniejszych obecnie zadań. Wiąże się z nakładem pracy poświęcanym na tworzenie obiektów, takich jak budynki, samochody, lasy itp., ale także na opracowywanie silników świata fizycznego, zjawisk pogodowych, symulacji tłumów, sztucznej inteligencji itp.

W jaki sposób CR-PLAY przyczynia się do obniżania tych kosztów? Z jakich technologii korzysta?

CR-PLAY to innowacyjna technologia mająca radykalnie zmienić sposób tworzenia środowisk i obiektów na potrzeby gier wideo.

Tła i przedmioty mogą być przechwytywane na podstawie zaledwie kilku zdjęć i krótkich filmów wideo budynku bądź obszaru. Obrazy są następnie przetwarzane przez półautomatyczne oprogramowanie, które odtwarza wysokiej jakości scenerie w silniku gry Unity3D. Uzyskane fotorealistyczne zasoby można łączyć z tradycyjnymi teksturami i wielobokami stosowanymi w standardowych procesach opracowywania gier wideo.

To nowe podejście zasadza się na innowacyjnych technologiach renderowania na bazie obrazu (IBR) i renderowania na bazie filmu wideo (VBR).

Do jakiego typu graczy rynkowych i platform gier kierujecie swoją ofertę?

Technologia CR-PLAY jest obecnie wbudowana w Unity3D, umożliwiając projektantom umieszczanie gier na platformach mobilnych i stacjonarnych z systemem Windows. W zależności od preferencji projektanta, technologia CR-PLAY może być również wbudowana w inne silniki gier, takie jak Unreal Engine.

Czy ta technologia może posłużyć także do tworzenia minionych lub nieistniejących środowisk?

Technologia CR-PLAY sprawdzi się w projektach wymagających porównania przeszłości z teraźniejszością, gdyż umożliwia twórcom 3D wbudowywanie tradycyjnych obiektów. Niemniej, aby optymalnie wykorzystać prostotę i opłacalność podstawowej technologii, sugeruje się przedstawianie istniejących środowisk i obiektów w grach tworzonych za pomocą CR-PLAY.

Kiedy możemy się spodziewać na rynku pierwszych gier wykorzystujących waszą technologię?

Zważywszy na fakt, że CR-PLAY jest projektem RTD, wypracowane wyniki mają osiągnąć etap prototypu. Jednakże dotychczasowe, solidne wyniki wskazują, że przyjęcie się naszej technologii w projektach komercyjnych nie będzie zbyt odległą przyszłością.

Dalsze prace inżynieryjne skupią się przede wszystkim na optymalizacji przestrzeni potrzebnej na urządzeniu i na jakości funkcjonowania. Tak więc z technologicznego punktu widzenia spodziewamy się 18-miesięcznego okienka między zakończeniem projektu a potencjalnym oddaniem technologii w ręce projektantów gier.

Jak pana zdaniem będzie radzić sobie wasza technologia w przemyśle gier za kilka lat?

To bardzo trudne pytanie, gdyż przemysł gier zmienia się z prędkością błyskawicy.

Nadrzędnym celem CR-PLAY jest przekazanie opłacalnej, wysokiej jakości technologii małym studiom projektującym gry, aby wspomóc je w przezwyciężaniu trudności budżetowych, z jakimi obecnie się zmagają. Po zakończeniu prac inżynieryjnych, istnieje realna szansa, że technologia CR-PLAY przyjmie się nie tylko w produkcji gier, ale też wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na fotorealistyczne odtwarzanie środowisk po przystępnych kosztach, czyli w sektorze nieruchomości, turystyki i dziedzictwa kulturowego.

CR-PLAY
Dofinansowanie z TIK 7PR
witryna projektu

Źródło: Wywiad dla 56. numeru magazynu research*eu nt. wyników, s. 33-34

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę