Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Elastyczne OLED teraz o krok bliżej rynku

Partnerzy projektu PI-SCALE zaprezentowali niedawno swoje pierwsze demonstracyjne linie pilotażowe produkcji elastycznych OLED, stwarzając europejskim przedsiębiorstwom ogromną szansę na wprowadzenie ich pomysłów i koncepcji na rynek. Pokazane paski OLED posłużą za surowiec w specjalistycznych zastosowaniach oświetleniowych w opiece zdrowotnej, architekturze i transporcie.
Elastyczne OLED teraz o krok bliżej rynku
Obok PIX4LIFE i MIRPHAB, PI-SCALE jest jednym z trzech projektów mających wspomóc zaawansowane technologicznie MŚP w przenoszeniu technologii fotonicznych z laboratorium na rynek. Projekt, nad którym prace mają się zakończyć w grudniu 2018 r., ma kluczowe znaczenie dla uruchomienia niewykorzystanego potencjału europejskiego przemysłu na rynku elastycznych OLED. Zaawansowane technologicznie MŚP w Europie są często odcięte od dostępu do zaawansowanych i kosztownych w użyciu infrastruktur oraz wiedzy eksperckiej, które są niezbędne do sprawnego testowania, zwiększania skali i wprowadzania na rynek elastycznego oświetlenia OLED i koncepcji signage. Ta czołowa na świecie linia pilotażowa o otwartym dostępie ma je wspomóc w osiąganiu celów.

Projekt gromadzi istniejące infrastruktury europejskie i partnerów z całego łańcucha wartości. Wspólnie zamierzają przejść każdy z czterech etapów niezbędnych do opracowania zaawansowanych, elastycznych produktów OLED: specjalistyczna, wysokowydajna izolacja przed wilgocią i taśmy elektrodowe, produkcja typu S2S (sheet-to-sheet) oraz R2R (roll-to-roll) elastycznych OLED, hermetyzowanie urządzeń elastycznych oraz laminacja, łączenie i systemowa integracja hybrydowa cienkich warstw elastycznej elektroniki.

Pierwsze modele demonstracyjne zostały zaprezentowane w czasie warsztatów pt. „23rd International Display Workshops”, które odbyły się w dniach 7-9 grudnia w Fukuoce, Japonia. Składają się z pasów OLED o długości do 15 m, sprawności ponad 30 lm/W i niemal 100% wydajności. Te pokazane w czasie wydarzenia zostały wyprodukowane za pomocą metody osadzania anodowego R2R (roll to roll), ale można także wykorzystać proces S2S (sheet-to-sheet).

Łącznie partnerzy projektu PI-SCALE już wytworzyli ponad 50 milionów OLED za pomocą procesu R2R. Postanowili zademonstrować niezawodność i odtwarzalność linii pilotażowej, produkując co miesiąc 15-metrowe pasy OLED metodą R2R. Ponadto co miesiąc produkowana będzie metodą S2S partia kontrolna czterech 6-calowych płytek, aby zademonstrować zdolność operacyjną procesów produkcyjnych linii pilotażowej.

Konsorcjum ma już ambitne plany przekształcenia demonstratorów w zastosowania rynkowe. Audi, REHAU, emdedesign GmbH oraz Pilkington już znajdują się na liście klientów PI-SCALE i zamierzają wykorzystać linię pilotażową do opracowania elastycznych produktów oświetleniowych OLED w swoich branżach.

Konsorcjum przewiduje, że linia pilotażowa będzie gotowa do obsługi nowych klientów w lipcu 2017 r. w zakresie wytwarzania zindywidualizowanych, elastycznych OLED na cienkim szkle oraz folii z tworzyw sztucznych produkowanych metodą R2R oraz S2S. Zainteresowane przedsiębiorstwa zachęca się do kontaktu z partnerami projektu.

Więcej informacji:
witryna projektu PI-SCALE

Źródło: Na podstawie komunikatu prasowego PI-SCALE i doniesień medialnych

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę