Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Gra w wirtualnej rzeczywistości może pomóc we wczesnym wykrywaniu schizofrenii

Finansowany ze środków unijnych projekt ALTEREGO pomaga naukowcom w opracowaniu „gry w lustrzane odbicie” z użyciem sztucznej inteligencji, która może zapewnić niedrogą i nieinwazyjną metodę diagnozowania i monitorowania schizofrenii.
Gra w wirtualnej rzeczywistości może pomóc we wczesnym wykrywaniu schizofrenii
W ramach projektu opracowano sztuczną inteligencję, która potrafi wchodzić w interakcje z osobami cierpiącymi na zaburzenia społeczne, takie jak schizofrenia. Może ona zapewnić wiarygodny, elastyczny i niedrogi sposób diagnozowania schizofrenii oraz monitorowania terapii pacjenta bez względu na jego wiek.

W artykule opublikowanym 1 lutego 2017 r. w czasopiśmie »Nature« opisano zadanie koordynacyjne – które można nazwać grą w lustrzane odbicie – podczas którego pacjent naśladuje komputerowego awatara albo humanoidalnego robota „partnera”, pokazanego na ekranie. Dzięki identyfikacji i analizie upośledzeń w zakresie ruchów i interakcji społecznych gra pozwala wykryć schizofrenię z wysoką dokładnością.

„Analizowanie ruchów i reakcji na innych ludzi może się wydawać nazbyt uproszczonym sposobem diagnozowania osób cierpiących na tak wyniszczającą chorobę, niemniej nasze wyniki były porównywalne z innymi, istniejącymi i droższymi metodami neuroobrazowania” – wyjaśnia dr Piotr Słowiński, autor naczelny artykułu i naukowiec z Uniwersytetu Exeter, specjalizujący się w badaniach matematycznych.

Gra w lustrzane odbicie

Konkretnie uczestników proszono, aby zagrali najpierw sami, przesuwając kulkę na klocku nawleczonym na sznurek. Następnie zostali poproszeni o podążanie za ruchem komputerowego awatara, który odgrywał rolę prowadzącego. Zarejestrowane dane uchwyciły zmiany w prędkości ruchów i koordynacji między uczestnikami.

Kolejnym etapem było wykorzystanie technik statystycznego uczenia się do zanalizowania danych z użyciem wielu cech i zasady większości głosów. Wyniki pozwoliły odróżnić osoby cierpiące na schizofrenię od grupy kontrolnej z dokładnością 93% i swoistością 100%. Grę powtórzono z humanoidalnym robotem iCub w celu zweryfikowania wyników.

Test lustrzanego odbicia jest bardziej precyzyjny od istniejących narzędzi oceny motorycznej, a dodatkowo posiada te zalety, że jest szybszy, tańszy i mniej inwazyjny. Ponadto fakt, że rzeczywiście ma charakter gry, czyni z tej metody szczególnie przydatne narzędzie diagnostyczne w przypadku dzieci.

Kolejne kroki

Schizofrenia to poważna choroba mózgu, dotykająca 21 milionów ludzi na świecie. Objawy mogą polegać na urojeniach i halucynacjach słuchowych. Choroba może zakłócać codzienne życie i powodować trudności w pracy oraz w kontaktach społecznych, aczkolwiek dostępne są skuteczne terapie. Wczesne wykrycie stanowi klucz do lepszej profilaktyki i leczenia – w tym właśnie kontekście osiągnięcia projektu ALTEREGO, nad którym prace zakończyły się w 2016 r, mogą w przyszłości okazać się niezwykle pomocne.

Jak podsumowuje dr Słowiński: „Chociaż to nadal stosunkowo wczesny etap, jesteśmy przekonani, że badania kliniczne mogą wykazać potencjał testu lustrzanego odbicia w zapewnieniu wiarygodnej, elastycznej i – co ważne – niedrogiej metody diagnozowania i monitorowania leczenia pacjentów schizofrenicznych w każdym wieku i na każdym etapie choroby”.

Więcej informacji:
witryna projektu ALTEREGO

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu i doniesień medialnych

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę