Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wystrzelenie pojedynczej rakiety ze 104 satelitami ustanawia nowy rekord świata

Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu PEASSS (Piezo Electric Assisted Smart Satellite Structure) zapisali się w historii biorąc udział w megawyniesieniu przez indyjską agencję kosmiczną (ISRO), które pobiło wcześniejszy rekord Rosji z 2014 r.
Wystrzelenie pojedynczej rakiety ze 104 satelitami ustanawia nowy rekord świata
ISRO ustanowiła dnia 15 lutego 2017 r. o godzinie 9.28 nowy rekord, kiedy to w czasie krótszym niż 600 sekund wystrzeliła z Satish Dhawan Space Centre w Sriharikota Sriharikota a następnie uwolniła na orbicie jednocześnie 104 satelity. To dwa i pół raza lepszy wynik od wcześniejszego rekordu Rosji z 2014 r., która przetransportowała 37 satelitów w ramach jednej misji na pokładzie zmodyfikowanego, interkontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego.

W misji o nazwie PSLV-C37 wykorzystano rakietę nośną PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) – system specjalnie zaprojektowany do wynoszenia wielu nanostatelitów na orbitę w jednej rakiecie. Misja wyniosła nanostatelity ważące łącznie niemal 1400 kilogramów – 6,5 kilograma na nanosatelitę – na niską orbitę okołoziemską (LEO) na heliosynchronicznej wysokości orbitalnej 505 km. To był 39. lot rakiety PSLV.

Wśród wystrzelonych nanosatelitów 96 należało do amerykańskiej firmy kosmicznej o nazwie Planet, która pobiła kolejny rekord posiadania największej prywatnej floty satelitów w eksploatacji, składającej się z niesamowitej konstelacji 144 satelitów. Planet postawiła sobie ambitny cel rejestrowania codziennie powierzchni Ziemi.

Europejskie obserwacje i działalność kosmiczna również zapisały się w annałach jako część tej misji za sprawą udziału partnerów projektu PEASSS z siedzibą w Holandii. Technologie użyte w projekcie łączą „inteligentne struktury”, takie jak panele kompozytowe, materiały piezoelektryczne i czujniki kolejnej generacji w celu podniesienia dokładności i stabilności niemal wszystkich platform czujnikowych obserwacji Ziemi.

Wznosząc się na fali udanego wyniesienia rakietowego, ISRO planuje aktualnie poszerzenie eksploracji kosmosu i po raz pierwszy wyprawę na Wenus, a także wysłanie drugiej misji na Marsa w latach 2021-2022 – wedle najnowszych planów.

Nawiązując do wypowiedzi niektórych ekspertów, którzy zalecają zadbanie o większą staranność i zrównoważenie z uwagi na śmieci kosmiczne, Laura Grego, starsza badaczka z Global Security Program UCS (Union of Concerned Scientists) w Cambridge, USA, oświadczyła: „rozwijanie kultury odpowiedzialnego wynoszenia w przestrzeń kosmiczną i prowadzenia tam eksploatacji ma kluczowe znaczenie, zważywszy na fakt, że coraz więcej krajów wykonuje loty w kosmos”.

Projekt PEASSS, nad którym prace zakończyły się w maju 2016 r., zgromadził konsorcjum organizacji lotniczych i kosmicznych, badaczy uniwersyteckich oraz małych i średnich przedsiębiorstw z Holandii, Niemiec, Izraela i Belgii. Jego celem było opracowanie najnowocześniejszych technologii, takich jak elektronika nanosatelitarna i czujniki kolejnej generacji, aby zwiększyć dokładność europejskich obserwacji kosmicznych i utrzymać Europę w awangardzie badań kosmicznych, redukując potencjalnie koszty i czas potrzebny na opracowanie bardziej precyzyjnych platform czujnikowych w przyszłości, między innymi optyki syntezy apertury, wykrywania i identyfikacji ruchomego celu oraz radarów kompaktowych.

Konsorcjum otrzymało niespełna 2 mln EUR środków unijnych na realizację projektu, który kosztował ponad 2,5 mln EUR.

Więcej informacji:
witryna projektu PEASSS

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z doniesień medialnych

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę