Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

15-tonowy komputer zapewnia dostęp do wody, energii I Internetu

Nowa maszyna o nazwie Watly oferuje rozwiązanie trzech najważniejszych wyzwań, z którymi boryka się społeczeństwo – zapewnienie dostępu do czystej wody, zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej i korzystanie z owoców trwającej rewolucji cyfrowej. Wspomagane z budżetu programu „Horyzont 2020” innowacyjne MŚP pracujące nad projektem są niemal gotowe do zaprezentowania pierwszej maszyny Watly w pełnej skali.
15-tonowy komputer zapewnia dostęp do wody, energii I Internetu
1,1 miliarda osób na świecie nadal nie ma dostępu do bezpiecznego źródła wody pitnej, co jest przyczyną ponad 4200 zgonów dziennie z powodu chorób przenoszonych przez wodę. 1,3 miliarda osób nie ma dostępu do energii elektrycznej (to ponad jedna piąta światowej populacji), 5 miliardów ludzi na całym świecie wciąż nie ma dostępu do Internetu. Woda i energia są ściśle od siebie uzależnione i mają zasadnicze znaczenia dla dobrostanu ludzi i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Watly, pionierska MŚP z siedzibą w Hiszpanii i Włoszech, opracowała naprawdę rewolucyjny sposób uporania się ze wszystkimi trzema wyzwaniami za pomocą jednej maszyny.

Maszyna Watly składa się z centralnego układu paneli fotowoltaicznych połączonych z czterema jednostkami skrzydłowymi, z których każda jest wyposażona w zespół rur do destylacji przez sprężanie, potrafiący zagotować wodę niezdatną do picia ze źródeł takich jak rzeki i wytworzyć bezpieczną czystą wodę zdatną do spożycia przez ludzi.

Kluczowym czynnikiem jest jednak fakt, że do zasilania procesu oczyszczania wody nie jest zużywana energia elektryczna generowana przez panele. Zamiast tego proces jest napędzany ciepłem odpadowym pozyskiwanym z paneli przez układ obiegu powietrza – pomysłowa technika, którą założyciel i dyrektor generalny Watly, Marco Attisani, określa jako efektywnie samonapędową. „Nie zużywa w ogóle energii” – potwierdził.

A za to wytwarza wiele skojarzonych korzyści. Wśród nich można wymienić optymalizację paneli fotowoltaicznych, które są utrzymywane w najbardziej efektywnej temperaturze pracy, czyli 25°C, niezależnie od warunków panujących w otoczeniu – a cała wyprodukowana energia elektryczna jest kierowana do zasilania innych ważnych funkcji. Pośród nich może się znaleźć doładowywanie telefonów komórkowych, połączenie z Internetem „w chmurze” oraz tradycyjne zasilanie energią elektryczną za pośrednictwem wewnętrznego falownika, zapewniającego konwersję DC-AC.

Od marca 2013 r. Attisani wraz z zespołem pracują nad projektem i udało im się od tego czasu opracować dwa prototypy. Jeden z nich przeszedł testy w Ghanie przy wsparciu środków prywatnych, inicjatywy typu crowdsourcing, oraz niemal 1,5 mln EUR dofinansowania z programu „Horyzont 2020”.

Moc, jaką maszyna jest w stanie wygenerować, opiera się na kilku ważnych czynnikach, niemniej Attisani jest przekonany, że osiągalną wartością jest 150 kWh dziennie. Wydajność oczyszczania wody przez w pełni funkcjonalną maszynę, która osiągnęła szczytową sprawność, wyniesie potencjalnie około 5000 litrów dziennie. Wreszcie zdolności informatyczne maszyny mają potencjał, by wykroczyć poza prostą obsługę komunikacji osobistej, takiej jak poczta e-mail. Przedsiębiorstwo szacuje, że każda maszyna może zapewnić bezprzewodową strefę łączności w promieniu do 1 kilometra.

Dzięki temu, że proces oczyszczania opiera się na destylacji, maszyna może także usunąć wszelkie zanieczyszczenia z wody wejściowej: bakteryjne, chemiczne i fizyczne. Attisani twierdzi, że proces oczyszczania jest tak efektywny, że zawartość mineralna wody wyjściowej jest na zerowym poziomie, z czym Watly radzi sobie zapewniając przestrzeń do umieszczenia skał w środku maszyny, aby umożliwić remineralizację wody.

Jednak nie należy spodziewać się w najbliższym czasie montażu maszyny Watly 3.0 w swojej miejscowości. Na dzień dzisiejszy, zważywszy na objętości, o których mówi Attisani, całkowita długość maszyny wynosi 40 metrów a jej koszt to około 600 000 do 1 mln EUR, w zależności od wbudowanych technologii. Wybiegając w przyszłość, Attisani ogłosił niedawno, że przedsiębiorstwo współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną nad aplikacją, dzięki której maszyna mogłaby nakierowywać drony dostarczające zaopatrzenie do stref kryzysu.

Maszyna 3.0 Watly w pełnej wersji ma zostać zaprezentowana w maju 2017 r. (wtedy też dobiegnie końca projekt WATLY realizowany w ramach programu „Horyzont 2020”). Przedsiębiorstwo jest w stanie na chwilę obecną wyprodukować 50 maszyn rocznie, z czego pięć pierwszych trafi do klientów pod koniec 2017 r.

Więcej informacji:
strona projektu w serwisie CORDIS

Źródło: Na podstawie doniesień medialnych i informacji uzyskanych z projektu

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę