Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Numer 60. magazynu research*eu nt. wyników – Stawianie czoła siłom działającym pod skorupą ziemską

Najnowszy magazyn research*eu nt. wyników jest dostępny bezpłatnie w formacie PDF.
Numer 60. magazynu research*eu nt. wyników – Stawianie czoła siłom działającym pod skorupą ziemską
Europa z pewnością nie jest tym regionem na świecie, który nawiedza największa liczba trzęsień ziemi ani nie jest też szczególnie trapiona przez aktywność wulkaniczną, zwłaszcza w porównaniu z Indonezją czy Japonią. Dwa państwa członkowskie – Włochy i Grecja – plasują się jednak w pierwszej 12 krajów, w których odnotowywana jest od 1900 r. największa aktywność sejsmiczna. Pod koniec stycznia, Rzym i Florencję nawiedziły cztery trzęsienia ziemia, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak kraj dotknęła największa katastrofa sejsmiczna, która pochłonęła życie aż 300 obywateli.

Europa pada też ofiarą erupcji wulkanicznych. W grudniu 2016 r. włoski superwulkan, Pola Flegrejskie, zaczął wykazywać oznaki przebudzenia, a erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r., po 200 latach braku aktywności, doprowadziła do największej od czasu II wojny światowej blokady ruchu lotniczego.

W obliczu takich zagrożeń staje się oczywiste, że europejska społeczność naukowa nie może spocząć na laurach. Trzy główne gałęzie badań sejsmicznych – przyrządy do nadzoru i kontroli mające doskonalić prognozy, technologie na rzecz odpornej infrastruktury oraz rozwiązania mające usprawnić odbudowę po katastrofach – dają nadzieję, że kiedy nadciągnie kolejna katastrofa, nasze społeczeństwa będą do niej lepiej przygotowane.

Ten numer magazynu research*eu nt. wyników poświęcony jest jednym z najnowszych osiągnięć przełomowych, jakie zostały wypracowane w ramach programów finansowania badań naukowych, od udoskonaleń budynków przez ochronę zasobów gospodarczych, zacieśnianie współpracy naukowej, technologie wspomagające zespoły reagowania kryzysowego, po zaawansowane techniki nadzoru i lepsze zrozumienie naturalnych zjawisk związanych z trzęsieniami ziemi.

Pośród pozostałych tematów tego numeru można wyróżnić następujące:

Nowatorska terapia przeciwciałami bispecyficznymi w celu leczenia raka jelita grubego
Analizując wiktoriańską manię związaną z lękiem przed kotami
Precyzyjne monitorowanie stanu silników samolotowych
Osiągnięcie celów z zakresu globalnego ocieplenia przy wolnej od lodu Arktyce w porze letniej wymaga zerowych emisji do 2045 r.
Przemiana obornika w złoto
Procesor z tworzywa sztucznego wykrywa wirusy obecne w wodzie
Narzędzia do zwiększania możliwości ludzkiej pamięci
Nowe wiadomości o formowaniu się galaktyk i gwiazd
Niekonwencjonalne skanowanie skyrmionów

Magazyn research*eu nt. wyników jest głównym źródłem informacji o wszelkich dokonaniach związanych z projektami badawczymi dofinansowywanymi ze środków unijnych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów, w tym biologią i medycyną, środowiskiem, energią, transportem, ICT, technologiami przemysłowymi, naukami społecznymi i przestrzenią kosmiczną. Każdego roku ukazuje się 10 numerów w języku angielskim.

Aby uzyskać więcej informacji, zamów bezpłatną prenumeratę. Nowy numer można pobrać ze strony: http://cordis.europa.eu/research-eu/magazine_pl.html

Źródło: Na podstawie informacji z 60. numeru magazynu research*eu nt. wyników

Powiązane informacje

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę