Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Numer 62. magazynu research*eu nt. wyników – Ekstremalna pogoda kosmiczna: przygotujmy się

Najnowszy magazyn research*eu nt. wyników jest dostępny bezpłatnie w formacie PDF.
Numer 62. magazynu research*eu nt. wyników – Ekstremalna pogoda kosmiczna: przygotujmy się
Pogoda kosmiczna, zwłaszcza tak zwane ekstremalne zdarzenia pogodowe w kosmosie, może narażać przedsiębiorstwa i administracje publiczne na niebagatelne konsekwencje. Poważne zakłócenia w takich sektorach jak sieci elektroenergetyczne, odwierty precyzyjne, telekomunikacja, transport lądowy, infrastruktura satelitarna czy lotnictwo były już przypisywane w przeszłości pogodzie kosmicznej. Nawet tak nieodzowne usługi jak globalne systemy nawigacji satelitarnej mogą być podatne na skutki przetaczających się w kosmosie rozległych burz.

Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaliczyły tę dziedzinę badań naukowych do swoich priorytetów. I nie bez powodu: według sprawozdania, opublikowanego niedawno przez Cambridge Centre for Risk Studies, burza słoneczna może w ciągu pięciu lat spowodować w gospodarce światowej straty finansowe rzędu 570 mld EUR.

Dlatego też ESA pracuje wytrwale nad systemem ostrzeżeń meteorologicznych w ramach programu monitorowania przestrzeni kosmicznej, a w samym tylko serwisie CORDIS zindeksowanych jest co najmniej 76 projektów badawczych poświęconych pogodzie kosmicznej, finansowanych ze środków UE. Poza prognozowaniem zdarzeń pogodowych w kosmosie, analizowaniem ich oddziaływania i opracowywaniem technologii odpornych na skutki takich zdarzeń, zarówno na Ziemi, jak i na orbicie, społeczność naukowa podejmuje się sprostać jedynemu w swoim rodzaju wyzwaniu, z jakim mierzy się ludzkość: bezpieczna eksploracja Układu Słonecznego przez człowieka. To wydanie magazynu research*eu nt. wyników rzuca światło na siedem projektów poświęconych tym zagadnieniom.

Pośród pozostałych tematów tego numeru można wyróżnić następujące:

- Zaawansowane zastosowania terapeutyczne edycji genów
- Technologia orężem w walce z niższymi osiągnięciami edukacji w dziedzinie nauk przyrodniczych i matematyki
- Napędzanie elektrycznych pojazdów drugiej generacji
- Przerwanie cyklu utraty lasów w Amazonii
- Biopestycydy alternatywą dla toksycznych chemicznych aerozoli
- Inteligentne, przenośne urządzenia medyczne jeszcze bliżej produkcji masowej
- Roboty przyszłości z inteligentnymi funkcjami wizyjnymi
- Zapierające dech odkrycie ziemi podobnych planet ujawnione światu
- Rozwiązywanie problemów rzeczywistego świata dzięki matematyce stosowanej

Magazyn research*eu nt. wyników jest głównym źródłem informacji o wszelkich dokonaniach związanych z projektami badawczymi dofinansowywanymi ze środków unijnych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów. Każdego roku ukazuje się 10 numerów w języku angielskim.

Aby uzyskać więcej informacji, zamów bezpłatną prenumeratę. Nowy numer można pobrać ze strony: http://cordis.europa.eu/research-eu/magazine_pl.html

Źródło: Na podstawie informacji z 62. numeru magazynu research*eu nt. wyników

Powiązane informacje

Kraje (28)

  • Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę