Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsza i szybsza komunikacja bezprzewodowa dla użytkowników urządzeń mobilnych

Inicjatywa UE przyczynia się do poprawy łączności bezprzewodowej między sieciami i użytkownikami.
Lepsza i szybsza komunikacja bezprzewodowa dla użytkowników urządzeń mobilnych
Popyt na treści i usługi szerokopasmowe na całym świecie rośnie w ogromnym tempie. Wkrótce ruch związany z urządzeniami bezprzewodowymi przewyższy ruch generowany przez urządzenia przewodowe. Obecnie filmy wideo o wysokiej rozdzielczości odpowiadają za około 69% wszystkich danych oglądanych na urządzeniach przenośnych i oczekuje się, że do 2020 r. ich udział osiągnie 79%. W tym tempie komunikacja bezprzewodowa bliskiego zasięgu będzie wkrótce wymagać prędkości transferu danych rzędu dziesiątek Gb/s, których obecna technologia bezprzewodowa nie jest w stanie zapewnić.

Konsorcjum badawcze wspierane przez finansowany przez UE projekt iBROW poczyniło duże postępy w kierunku poprawy łączności między sieciami i użytkownikami bezprzewodowymi. Brytyjski twórca technologii półprzewodników i partner projektu, firma CST Global Ltd, udowodnił niedawno, że możliwa jest wielogigabitowa transmisja danych na długości fali 1270 nm.

„Celem projektu iBROW jest stworzenie najlepszego rozwiązania w zakresie pasma milimetrowego (mmWave), wykorzystującego szerokopasmowe łącza radiowe w paśmie podstawowym (ROF). Charakterystyka działania diod laserowych z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym o długości 1270 nm pokazała, że jest to idealna długość fali ROF”, tłumaczy inżynier CST Global Horacio Cantu w artykule na stronie internetowej Photonics Media.

„Wcześniej pokazaliśmy, że 1310 nm jest efektywną długością fali transmisyjnej. Jesteśmy przekonani, że ta nowa technologia będzie również możliwa do zastosowania przy 1550 nm, co umożliwi uzyskanie rozwiązania ultraszerokopasmowego o małych opóźnieniach, wydłużając odległość transmisji do 25 km”, dodaje Cantu.

Technologia ROF wykorzystuje łącza światłowodowe do wysyłania sygnałów o częstotliwości radiowej. Zaletą w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami jest większa przepustowość oraz zmniejszona wrażliwość na szumy i zakłócenia elektromagnetyczne. ROF nie wymaga również konwersji sygnału cyfrowego na analogowy, co skutkuje mniejszymi opóźnieniami w transmisji danych. W swoich badaniach uczestnicy projektu iBROW wykorzystują obszar 300 GHz widma radiowego, który oferuje bezprzewodowe prędkości przesyłu danych do 1000 razy szybsze niż obecnie dostępne.

Postępy uzyskane w projekcie są możliwe dzięki wykorzystaniu technologii rezonansowych diod tunelowych (RTD). RTD to kompaktowe, szybkie urządzenia półprzewodnikowe, które mogą działać jako nadajniki i odbiorniki. „Mogą być modulowane za pomocą sygnałów elektronicznych lub optycznych, a także mogą być wykorzystywane do modulacji laserów. Dzięki temu są potencjalnie przydatne jako łącze między domenami światłowodowymi i bezprzewodowymi”, wyjaśnia dr Abdullah Al-Khalidi z Uniwersytetu w Glasgow, lider w dziedzinie elektroniki terahercowej i koordynator projektu. „Projekt iBROW umożliwił znaczące postępy w produkcji wysokowydajnych RTD z wykorzystaniem płytek krzemowych”, mówi.

Osiągnięcia projektu iBROW (Innovative ultra-BROadband ubiquitous Wireless communications through terahertz transceivers) zostaną wykorzystane do opracowania kompaktowej, energooszczędnej, komercyjnej, ultraszerokopasmowej technologii ROF, spełniającej wymagania sieci światłowodowej 5G.

Więcej informacji:
strona projektu iBROW

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu i komunikatów prasowych

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę