Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wyznaczanie trendów w nauce: Kto wygra Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018? Zapomnij o bukmacherach, odpowiedź da ci sztuczna inteligencja

Która piłkarska potęga wzniesie w lipcu upragnione trofeum? To zależy od modelu sztucznej inteligencji (AI), który zastosujemy.
Wyznaczanie trendów w nauce: Kto wygra Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018? Zapomnij o bukmacherach, odpowiedź da ci sztuczna inteligencja
W Rosji trwa szaleństwo związane z najbardziej popularną imprezą sportową na Ziemi. Mija już tydzień, odkąd ludzie na całym świecie przykleili nosy do ekranów telewizorów i telefonów komórkowych. Który kraj sięgnie tym razem po elitarny puchar? Zwycięzca z 2014 roku, Niemcy? Odwieczni murowani faworyci: Brazylia lub Hiszpania?

Jest rok 2018 i możemy poprosić o radę nie tylko bukmachera. Na przykład bezduszny automat.

Nauka prognozowania

Pewien mechanizm AI symulował tegoroczny turniej 100 000 razy, aby przewidzieć zwycięzcę. Został on zbudowany przez międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii, Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Niemcy dostaną fory, powiecie? Nie tak szybko.

Aby przewidzieć wynik, mechanizm AI zastosował trzy metody uczenia maszynowego w odniesieniu do kilku czynników. Należą do nich rankingi FIFA, liczba ludności i produkt krajowy brutto każdego kraju, kursy bukmacherskie, liczba zawodników reprezentacji narodowej grających razem w klubie oraz średni wiek zawodników.

Według badania uczonych, „Hiszpania jest faworytem, z przewidywanym prawdopodobieństwem wygranej na poziomie 17,8%, a dalej plasują się Niemcy, Brazylia, Francja i Belgia. Ogólnie rzecz biorąc, wynik ten wydaje się być zgodny z przewidywaniami bukmacherów”. Kibice Hiszpanii nie powinni jednak popadać w nadmierny optymizm.

Według artykułu, jeśli turniej odbędzie się zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem meczowym w fazie pucharowej, faworytem będą Niemcy. „To, że Hiszpania jest nieco wyżej w zestawieniu niż Niemcy, wynika głównie z faktu, że Niemcy mają stosunkowo duże szanse na zakończenie turnieju w jednej ósmej finału. Niemcy, pod warunkiem dotarcia do ćwierćfinału, wyprzedzają Hiszpanię i są (od tego etapu turnieju) faworytem”.

Poza Hiszpanią i Niemcami (17,1%), szanse na zwycięstwo mają Brazylia (12,3%), Francja (11,2%) i Belgia (10,4%). Ostatnie miejsce zajmuje Arabia Saudyjska.

Jeśli nie jesteś fanem ani Hiszpanii, ani Niemiec, to firma finansowa Goldman Sachs ma dla Ciebie dobre wieści. Jej mechanizm uczenia maszynowego przeprowadził ponad milion symulacji, aby przewidzieć, że to Brazylia stanie na najwyższym miejscu podium po pokonaniu Niemiec. Po drodze Brazylia wygra z Francją, a Niemcy z Portugalią. Hiszpania ma wypaść słabiej, przegrywając w ćwierćfinale. Firma wprowadziła do AI dane na temat strategii drużyn, mocnych i słabych stron poszczególnych zawodników oraz ostatnich wyników zespołów.

Piłka może jednak przynieść rozczarowanie zarówno bukmacherom, jak i botom AI. Czy algorytm uczenia maszynowego jest w stanie docenić pasję, dzięki której jeden z czarnych koni sięgnie po wygraną, czy też przewidzieć rzut rożny i spektakularną główkę, po której piłka wyląduje w siatce? Czas pokaże!

Źródło: Na podstawie doniesień medialnych

Powiązane informacje

Kraje

  • Stany Zjednoczone
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę