CORDIS
Wyniki badań wspieranych przez UE

CORDIS

Polski PL

Wiadomości

Polski PL

Wykrywanie chorób za pomocą smartfona

Inteligentny czujnik może wykryć raka żołądka „wąchając” Twój oddech.

ZDROWIE

GOSPODARKA CYFROWA

Postępy naukowe

© PopTika, Shutterstock

Rak żołądka jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci związanych z nowotworami w Europie. Istnieje niewiele wczesnych objawów wskazujących na tę chorobę, dlatego zwykle jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy terapia może być już nieefektywna.

Naukowcy, aby poprawić przeżywalność przy raku żołądka i innych nowotworach, od wielu lat używają testów oddechowych do wczesnego wykrywania tych chorób. Testy oddechowe wykorzystują to, że w oddechu osób z rakiem żołądka znajduje się unikalna mieszanina substancji chemicznych, inna niż u osób zdrowych oraz cierpiących na inne choroby. Te lotne związki organiczne (VOC) produkowane przez komórki rakowe można znaleźć w powietrzu wydychanym przez pacjentów. VOC mają charakterystyczny zapach, który pozwala lekarzom na wczesne wykrycie objawów choroby.

Finansowany ze środków UE projekt SNIFFPHONE rozwija aplikację na smartfony służącą do wczesnego wykrywania raka za pomocą testów oddechowych, dzięki której można stwierdzić, czy dana osoba ma raka żołądka. Aplikacja analizuje skład wydychanego powietrza za pomocą SniffPhone – kompaktowego poręcznego czujnika podłączanego do smartfona. Ta nieinwazyjna metoda zapewniająca natychmiastowe wyniki może w przyszłości radykalnie zmienić badania przesiewowe raka.

Jak to działa?

Użytkownicy trzymają urządzenie przy ustach i dmuchają – w ten sposób dostarczają próbkę powietrza. SniffPhone mierzy stężenia VOC w wydychanym powietrzu dzięki bardzo czułemu czujnikowi chemicznemu opartemu na nanomateriałach. Pomiary są wysyłane ze smartfona przez Bluetooth do dedykowanej platformy w chmurze, gdzie są analizowane przez personel medyczny. Jeśli dane wskazują na raka, informowany jest lekarz pacjenta.

Metoda screeningowa SniffPhone ma wiele zalet. „Urządzenie jest wygodne, a jego używanie jest bezbolesne. Dodatkowo zapewnia prostą, szybką i efektywną kosztowo alternatywę w badaniach przesiewowych raka żołądka”, mówi dr Kari Antila z VTT Technical Research Centre w Finlandii, które jest partnerem projektu, w notatce prasowej opublikowanej na stronie cyfrowego czasopisma „The London Economic”. Co równie ważne, użytkownicy SniffPhone nie muszą martwić się o kompatybilność, bo aplikacja mobilna jest obsługiwana zarówno przez system Android, jak i iOS.

Kolejne kroki

Inicjatywa SNIFFPHONE (Smart Phone for Disease Detection from Exhaled Breath) otrzymała Nagrodę Innowacyjności 2018 od Komisji Europejskiej dla najbardziej innowacyjnego projektu w listopadzie zeszłego roku. Obecnie prototypy SniffPhone zostały rozdane partnerom medycznym projektu do dalszych testów klinicznych. „Kolejnym krokiem jest znalezienie sponsorów tych nowych metod na testy przesiewowe raka. Komercjalizacja urządzenia planowana jest za pośrednictwem spółki spin-off”, mówi dr Antila. Ostatecznym celem grupy projektowej jest znalezienie metody wykrywania również innych nowotworów.

Więcej informacji:
strona projektu SNIFFPHONE

Kraje

Izrael