CORDIS
Wyniki badań wspieranych przez UE

CORDIS

Polski PL

Wiadomości

Polski PL

Prosty test na gruźlicę

Brytyjscy naukowcy opracowali nowy, prosty test na wykrywanie zakażenia gruźlicą. To przełomowe odkrycie, które charakteryzuje się 94-procentową dokładnością wykrywania choroby, będzie miało istotny wpływ na opracowanie skutecznego leczenia i metod zapobiegania rozprzestrzenia...

Inne

Brytyjscy naukowcy opracowali nowy, prosty test na wykrywanie zakażenia gruźlicą. To przełomowe odkrycie, które charakteryzuje się 94-procentową dokładnością wykrywania choroby, będzie miało istotny wpływ na opracowanie skutecznego leczenia i metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się gruźlicy.

Test, podczas którego badane są unikalne "biomarkery" gruźlicy w próbkach surowicy lub krwi, zostanie ostatecznie sprowadzony do jeszcze prostszej postaci, umożliwiającej wykorzystanie w krajach rozwijających się, gdzie choroba ta występuje częściej. Obecne testy opierają się na technologiach z czasu narodzin nowoczesnej medycyny - stosowaniu mikroskopu do potwierdzenia zachorowania. W krajach rozwijających się, gdzie gruźlica stanowi daleko większe zagrożenie niż w UE, dokładność badań pod mikroskopem wynosi zaledwie 40-60 procent, a procedura może trwać kilka tygodni.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Instytutu Badań Medycznych Rady ds. Badań Medycznych (National Institute for Medical Research - NIMR) oraz St George's Hospital przy University of London zostały opublikowane w czasopiśmie "The Lancet".

"Biomarkery" gruźlicy są to cząsteczki znajdujące się jedynie w surowicy zakażonych chorobą. Do ich wykrycia stosowano spektrometrię masową i analizy statystyczne w celu rozłożenia różnorodnych elementów prątków gruźlicy i infekcji na części składowe.

Po wykryciu unikalny biomarker został wykorzystany jako podstawa testu, choć technika ta może być użyta do szybkiego przeprowadzania dokładnych prób w przypadku innych zakażeń. - Obecne osiągnięcia spektometrii masowej wraz z nowymi metodami analiz statystycznych służących do odkrywania wzorców pozwalają nam na zidentyfikowanie biomarkerów zakażenia. Prowadzone przez nas prace otwierają furtkę do dalszych badań nad przełożeniem dotychczasowych wyników na szybkie i niezawodne metody wykrywania aktywnej gruźlicy, która może mieć duży wpływ na zdrowie w skali globalnej. Podobne podejście jest obecnie stosowane w diagnozowaniu malarii - twierdzi dr Delmiro Fernandez-Reyes z NIMR.

Wczesne wykrycie gruźlicy ma istotne znaczenie w zapobieganiu przenoszeniu się choroby. Niedawne pojawienie się ognisk zachorowań na gruźlicę ekstremalnie lekooporną (XDR-TB) wywołało poważny niepokój, ponieważ jej leczenie jest bardzo trudne. Szybki i dokładny test umożliwiłby lekarzom podjęcie wcześniejszej interwencji i w ten sposób ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

Profesor Sanjeev Krishna z Centrum Infekcji w St George's Hospital przy University of London powiedział: - Przedstawiamy nowe podejście do starego problemu. Uważam, że jego pomyślne zastosowanie w warunkach klinicznych, gdzie test na gruźlicę jest niezwykle potrzebny, będzie fascynującym zadaniem. Kolejnym etapem prac będzie wykorzystanie zidentyfikowanych biomarkerów do opracowania taniego, dokładnego i szybkiego testu diagnostycznego, łatwego do natychmiastowego zastosowania w terenie.