CORDIS
Wyniki badań wspieranych przez UE

CORDIS

Polski PL

Wiadomości

Polski PL

Odkrycie projektu EUREKA

W ramach projektu EUREKA, w który zaangażowani są naukowcy irlandzcy i holenderscy, opracowano urządzenie ułatwiające odblokowanie na dłuższy okres zwężonych czy zablokowanych tętnic, i w ten sposób zapewniające stały dopływ krwi do serca i ograniczające liczbę zgonów w wyniku...

Inne

W ramach projektu EUREKA, w który zaangażowani są naukowcy irlandzcy i holenderscy, opracowano urządzenie ułatwiające odblokowanie na dłuższy okres zwężonych czy zablokowanych tętnic, i w ten sposób zapewniające stały dopływ krwi do serca i ograniczające liczbę zgonów w wyniku zatorów.

Krew dostarczana jest do serca tętnicą wieńcową, naczyniem krwionośnym, które niestety łatwo ulega zwężeniu. Gdy to nastąpi, przepływ krwi zmniejsza się, co prowadzi do poważnych schorzeń, takich jak angina lub atak serca.

Od wielu lat lekarze zakładają w zwężone tętnice struktury podtrzymujące zwane stentami. Dokonuje się tego wsuwając w naczynie krwionośne nienaprężony stent z cewnikiem balonowym w środku. Po umieszczeniu stentu we właściwej pozycji balonik jest napompowywany i stent rozszerza się do momentu, gdy podtrzymuje tętnicę i udrażnia ją.

Przez lata zabieg ten stał się nadzwyczaj popularny. W 2005 r. przeprowadzono 2,5 miliona takich zabiegów na całym świecie, a międzynarodowy rynek stentów i cewników balonowych osiąga wartość około 1,9 miliarda euro.

Jednakże w trakcie zabiegu często dochodzi do uszkodzenia ścian tętnicy, a ponadto wokół stentu może narastać tkanka blizny, ponownie zasklepiając naczynie. Aby zapobiec temu problemowi, producenci stentów zaczęli pokrywać je polimerem ulegającym biodegradacji, zmieszanym z lekiem kontrolującym nadmierny wzrost komórek.

Jednak te tak zwane "stenty uwalniające leki" wciąż są dalekie od doskonałości. - 85 procent niezwykle toksycznego leku pozostaje w naczyniu wieńcowym przez resztę życia pacjenta w wyniku związania się z polimerem i nie ulega uwalnianiu - wyjaśnia Ronald Horvers z Blue Medical Devices w Holandii. - Innym problemem jest toksyczność środka, który zabija komórki wokół stentu, stwarzając niebezpieczeństwo wystąpienia zakrzepu (zlepiania się komórek krwi w naczyniu).

Aby ominąć ten problem, firma Blue Medical Devices rozpoczęła opracowywanie bioabsorbowalnej powłoki polimerowej do pokrywania stentu. Taka powłoka zostałaby całkowicie wchłonięta przez organizm w okresie około trzech tygodni, wraz z obydwoma lekami zapobiegającymi nadmiernemu wzrostowi komórek przy stosunkowo niskim poziomie toksyczności.

Równomierne pokrycie stentu polimerem jest niezmiernie trudne, ponieważ grubość siateczki wynosi tylko 0,1 mm, zaś samo urządzenie ma długość 14 mm i szerokość 1 mm. Irlandzkiej firmie Craganna Medical Devices, która posiada znaczącą wiedzę specjalistyczną w powlekaniu elementów metalowych, udało się opracować system nakładający równomierną warstwę polimeru na stent.

Po umieszczeniu stentu w tętnicy leki uwalniane są do otaczających tkanek, gdzie ograniczają nadmierny rozwój komórek mięśni gładkich na ścianach tętnicy. Do czasu rozpadu biopolimeru cała dawka leków ze stentu zostanie uwolniona bez pozostawienia resztek środków.

Testy z udziałem ludzi rozpoczęły się na początku tego roku i ich pierwsze wyniki wskazują, że kardiochirurdzy będą chętnie wykorzystywać nowe urządzenie.

Zdaniem Ronalda Horversa, korzyści z uczestnictwa w inicjatywie Eureka wykraczają poza aspekty finansowe. - Niewątpliwie status projektu wzrósł dzięki autoryzacji przez sieć Eureka - skomentował, dodając, że projekt umożliwił również nawiązanie ścisłych międzynarodowych kontaktów roboczych.

Choroby serca i zatory tętnic są główną przyczyną zgonów w krajach zachodnich. Według danych Światowej Federacji Serca, choroby sercowo-naczyniowe zabijają rocznie 17,5 miliona osób na całym świecie i wywołują prawie połowę wszystkich zgonów w Europie.

Kraje

Irlandia, Niderlandy