Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Światła w świetlanej przyszłości dzięki projektowi UE

Finansowany ze środków unijnych na kwotę 12 mln EUR projekt OLLA (organiczne diody elektroluminescencyjne do zastosowań w TIK i oświetleniu) dobiega wprawdzie końca, ale konsorcjum zapowiedziało już przedłużenie współpracy w ramach projektu OLED100.eu. Partnerstwo wiodących fi...
Światła w świetlanej przyszłości dzięki projektowi UE
Finansowany ze środków unijnych na kwotę 12 mln EUR projekt OLLA (organiczne diody elektroluminescencyjne do zastosowań w TIK i oświetleniu) dobiega wprawdzie końca, ale konsorcjum zapowiedziało już przedłużenie współpracy w ramach projektu OLED100.eu. Partnerstwo wiodących firm europejskich zajmie się technologią oświetleniową OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne). Celem projektu jest poprawienie wydajności, żywotności i rozmiarów diod świecących.

Projekt OLED100.eu, koordynowany przez Patricka Keura, rozpocznie się 1 września 2008 i zakończy w roku 2011. Uczestnicy projektu chcą osiągnąć wydajność 100 lumenów na wat; przedłużyć żywotność o ponad 100 000 godzin; zwiększyć powierzchnię do kwadratu o wymiarach metr na metr i obniżyć koszty produkcji do poziomu poniżej 100 EUR za metr kwadratowy.

Od niemalże dwudziestu lat naukowcy szukają sposobów na przetwarzanie energii elektrycznej w widzialne światło za pomocą technik innych niż źródła żarzące się. Chcą także zaoferować rynkowi oświetlenie wysokowydajne i w pełni dostosowywane pod względem formy, koloru i wyglądu. Jednakże koncentrowali swoje wysiłki tylko na zastosowaniach w wyświetlaczach i monitorach. Źródła podają teraz, że możliwości technologii OLED są ogromne, ponieważ pozwoli ona wytwarzać przeróżne produkty oferujące wysoką wydajność i jasność, różny wygląd, kształty i kombinacje kolorystyczne.

Jak twierdzą, wkład projektu OLED100.eu będzie korzystny. Zespół badawczy dodaje, że diody OLED mają możliwość stać się podstawowym źródłem światła w wielu zastosowaniach, w tym w podświetlaniu monitorów ciekłokrystalicznych (LCD), oświetleniu awaryjnym, sygnalizacyjnym czy reklamowym.

Do roku 2023 diody tego typu z powodzeniem zastąpią aktualne źródła światła - żarowe i fluorescencyjne - a projekt OLLA pomógł już rozpocząć ten proces. W ramach projektu OLLA przedstawiono ostatnio podstawową technologię bardzo wydajnych źródeł białego światła typu OLED wykorzystujących technologię nazwaną Novaled PIN OLEDTM.

"Połączenie wysokiej wydajności z ekstrapolacją żywotności dowodzi, że diody OLED to poważna technologia do zastosowań oświetleniowych, dająca innowacyjne możliwości projektowe i oszczędności energii w przyszłych produktach oświetleniowych" - wyjaśnia kierownik projektu OLLA, Peter Visser.

Ze swojej strony, dr Martin Vehse z Novaled powiedział: "Technologia Novaled PIN pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć wydajność energetyczną. Spełnia oczekiwania technologicznej mapy drogowej [która mówi], że w najbliższej przyszłości diody OLED dające 100 lm/W będą osiągalne."

Osiągnięcia projektu OLLA obejmują także duże diody OLED bez stopu tlenku indu i cyny (ITO), pierwsze wielkoformatowe diody OLED, a także szereg demonstracji z dziedziny technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).

Naukowcy mówią, że wszyscy główni partnerzy współpracujący w ramach projektów OLLA i OLED100.eu umacniają współpracę i doskonalą swoją wiedzę, aby móc jak najszybciej wdrożyć innowacyjną technologię, szczególnie na rynkach międzynarodowych.

Źródło: Projekt OLLA

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę