Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czechy i USA podejmują wspólne prace nad systemem nawigacji lotniczej

Czeska Politechnika Praska (CVUT) podpisała porozumienie naukowe z armią amerykańską na opracowanie multitechnologicznych systemów nawigacji lotniczej - ogłosił niedawno Wydział Cybernetyki CVUT. CVUT w Pradze opracowała już specjalny program komputerowy do bezzałogowego stero...
Czechy i USA podejmują wspólne prace nad systemem nawigacji lotniczej
Czeska Politechnika Praska (CVUT) podpisała porozumienie naukowe z armią amerykańską na opracowanie multitechnologicznych systemów nawigacji lotniczej - ogłosił niedawno Wydział Cybernetyki CVUT. CVUT w Pradze opracowała już specjalny program komputerowy do bezzałogowego sterowania samolotem, który USA wykorzystuje do zwiadu lotniczego.

Powołując się na źródła uczelniane, czeski dziennik Hospodarske noviny (HN) podaje, że umowa została zawarta na 10 miesięcy. Politechnika CVUT podała w oświadczeniu, że AgentFly to prototypowe oprogramowanie w technologii typu "multi-agent" wykorzystywanej w kontroli ruchu lotniczego statków powietrznych, która wspomaga koncepcję lotu swobodnego opierającą się na platformie "A-globe" typu multi-agent. Modelowanie wszystkich obiektów lotniczych w AgentFly odbywa się za pomocą "kontenerów obiektów" mieszczących wiele agentów inteligentnego oprogramowania, a każdy z kontenerów jest odpowiedzialny za własną operację lotniczą.

"AgentFly został pierwotnie opracowany do zarządzania lotami bezzałogowymi, ale projekt realizowany wspólnie z amerykańskim Federalnym Zarządem Lotnictwa Cywilnego (FAA) ma na celu zbadanie możliwości w lotach cywilnych" - wyjaśnił Michal Pechoucek, profesor na CVUT. "W zakresie lotów bezzałogowych czeskie badania należą do światowej czołówki" - miał powiedzieć profesor Pechoucek według dziennika HN. "Dlatego też Amerykanie wybrali nas [do współpracy]" - dodał.

Ze swej strony profesor CVUT Vladimir Marik powiedział, że administracja Obamy zamierza dwukrotnie zwiększyć nakłady inwestycyjne na badania zagraniczne. "Poprzednia umowa - pieniądze [na czeską naukę] za instalację radaru [amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej] - już nie jest tak istotna" - miał powiedzieć profesor Pechoucek. "Amerykanie cenią sobie nasze badania niezależnie od tego, czy radar zostanie zainstalowany na czeskiej ziemi."

Należy zaznaczyć, że kolejna, 18-miesięczna umowa koncentrująca się na technologiach komunikacyjnych również została podpisana z armią amerykańską. "Pracujemy nad komputerowym systemem bezpieczeństwa" - jak cytuje dziennik HN Martina Rehaka, naukowca z Wydziału Cybernetyki. "System jest w stanie wyeliminować wszystkie nielegalne próby dostania się do sieci, chroniąc w ten sposób poufne dane."

Stany Zjednoczone wyłożyły w 2008 r. 12 mln CZK (450.655 EUR) na czeskie badania, z czego większość środków przeznaczono na informatykę (IT) oraz badania nad specjalistycznymi materiałami. Za czasów administracji George'a W. Busha, USA obiecały wsparcie czeskiej nauki w zamian za zielone światło od czeskiego rządu dla instalacji radaru systemu obrony przeciwrakietowej w Czechach.

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) oświadczyła, że jest w trakcie ponownej oceny swoich planów, w tym planowanych instalacji w Czechach i Polsce. Wedle doniesień powołujących się na MDA, proces ponownej oceny ma się zakończyć w maju.

Obok współpracy z armią amerykańską, Politechnika CVUT wzięła udział w szeregu projektów finansowanych ze środków unijnych, w tym PANDA (Modele systemów baz danych nowej generacji), ExPlanTech (Eksploatacja agentowego harmonogramu produkcji za pomocą technologii ProPlant) oraz AgentLink III (Sieć doskonałości na rzecz agentowej techniki komputerowej).

Źródło: Hospodarske noviny

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę