Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nauka i przemysł wspólnie wkraczają na europejską ścieżkę neutronową

Ludzie potrzebują neutronów, aby przyjrzeć się atomom od środka i rozszyfrować ich działanie. Niemniej liczba neutronów jest ograniczona. Projekt ESS (Europejskie źródło spalacji) o wartości 1,5 mld EUR ma zapewnić zaopatrzenie europejskich naukowców w neutrony - teraz i w prz...
Nauka i przemysł wspólnie wkraczają na europejską ścieżkę neutronową
Ludzie potrzebują neutronów, aby przyjrzeć się atomom od środka i rozszyfrować ich działanie. Niemniej liczba neutronów jest ograniczona. Projekt ESS (Europejskie źródło spalacji) o wartości 1,5 mld EUR ma zapewnić zaopatrzenie europejskich naukowców w neutrony - teraz i w przyszłości. Podążając tuż za Japonią i USA, Europa wybuduje własne ESS, które będzie podstawą do europejskich badań neutronowych.

Dnia 19 lutego w duńskiej stolicy Kopenhadze wyżsi rangą urzędnicy z Danii i Szwecji wezmą udział w dużej konferencji branżowej na temat badań neutronowych, organizowanej w ramach projektu ESS w Bibliotece Królewskiej.

Uffe Toudal, stały sekretarz duńskiego Ministerstwa Nauki, Technologii i Innowacji oraz Peter Honeth, dyrektor gabinetu Tobiasa Krantza, szwedzkiego Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki, spotkają się z naukowcami i przedsiębiorcami, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób najlepiej zacieśnić relacje między nauką a przemysłem w Europie.

Spotkanie ma poparcie projektu NEUTRONSOURCEESS (Europejskie źródło neutronów poprzez spalację (ESS)), zwanego również etapem przygotowawczym ESS. Uruchomiony w kwietniu 2008 r. i mający zakończyć się 31 marca 2010 r. projekt NEUTRONSOURCEESS otrzymał 5 mln EUR z programu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Partnerzy projektu ESS zaprojektują, zbudują i będą eksploatować obiekt nowej generacji do badań neutronowych w Lund, Szwecja. Obiekt ESS nie tylko będzie promować współpracę między naukowcami a przedsiębiorcami, ale pomoże również konkurować Europejczykom z japońskimi i amerykańskimi odpowiednikami.

Naukowcy twierdzą, że sukces projektu zależy od zdobycia odpowiednich partnerów wśród przedsiębiorstw, którzy odegrają decydującą rolę w projektowaniu, budowie i eksploatacji obiektu. Obiekt ESS potrzebować będzie ekspertów z branży technologii akceleratorów, precyzyjnej, wielkoskalowej technologii budowy maszyn oraz inżynierii lądowej i wodnej, by wymienić zaledwie kilka.

"Cieszymy się, że przedstawiciele duńskiego i szwedzkiego rządu wspierają dzień branżowy ESS" - mówi profesor Bob Cywinski z Uniwersytetu w Huddersfield w Wlk. Brytanii, rzecznik projektu NEUTRONSOURCEESS. "Ponad 1 mld EUR do zakontraktowania może być wkrótce dostępny w ramach ogólnoeuropejskiego konkursu. Otwierają dzięki temu wielkie możliwości techniczne i handlowe, zatem chcemy mieć pewność, że rozmawiamy z odpowiednimi przedsiębiorstwami, które mogą zapewnić wiedzę ekspercką, której potrzebujemy."

Udział przedsiębiorców w tworzeniu ESS umożliwi im również dostęp do tego obiektu. Partnerzy przemysłowi mogą wykorzystywać ESS do opracowywania, doskonalenia i przetwarzania technologicznego ważnych materiałów. ESS będzie mieć znaczenie dla wielu sektorów, w tym dla energetyki, ochrony środowiska i farmakologii.

"Przy tak szerokim wachlarzu dostępnych możliwości bardzo ważne jest, abyśmy unaocznili teraz naszym partnerom przemysłowym ogromny potencjał ESS, dzięki czemu w momencie uruchomienia ESS będziemy w stanie od razu eksploatować ten obiekt z korzyścią dla zaawansowanych, europejskich przedsiębiorstw naukowych i technologicznych oraz rzecz jasna dla gospodarki europejskiej" - podsumowuje profesor Cywinski.

Koordynowany przez Instytut im. Paula Scherrera w Szwajcarii, projekt NEUTRONSOURCEESS zgromadził ekspertów z Francji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.

Źródło: Projekt "Europejskie źródło spalacji"

Powiązane informacje

Kraje (8)

  • Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja, Węgry, Włochy, Łotwa, Szwecja
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę