Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Najszczęśliwsi naukowcy pracują w Danii, wg pierwszego sondażu karier czasopisma Nature

Naukowcy w Danii - w porównaniu do swoich kolegów z 15 innych krajów - są najbardziej zadowoleni ze swojej pracy według pierwszego sondażu dotyczącego wynagrodzenia i kariery zawodowej, przeprowadzonego przez czasopismo Nature. Ten wniosek opiera się na odpowiedziach ponad 10....
Najszczęśliwsi naukowcy pracują w Danii, wg pierwszego sondażu karier czasopisma Nature
Naukowcy w Danii - w porównaniu do swoich kolegów z 15 innych krajów - są najbardziej zadowoleni ze swojej pracy według pierwszego sondażu dotyczącego wynagrodzenia i kariery zawodowej, przeprowadzonego przez czasopismo Nature. Ten wniosek opiera się na odpowiedziach ponad 10.500 naukowców z krajów na całym świecie, którzy wzięli udział w sondażu.

W sumie pod uwagę wzięto osiem czynników: zadowolenie z wynagrodzenia, wymiar urlopu wypoczynkowego, pakiety zdrowotne, urlop macierzyński lub tacierzyński, emerytura, łączna ilość godzin tygodniowego wymiaru pracy, stopień niezależności i pomoc ze strony zwierzchników lub współpracowników.

Wyniku sondażu pokazują, że naukowcy w Danii są w szczególności zadowoleni z regulacji dotyczących urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego (0,937 w skali od 0 do 1, gdzie 1 oznacza pełne zadowolenie). Doceniają również wymiar urlopu wypoczynkowego (0,87) oraz stopień niezależności w pracy (0,841). Ich zadowolenie zgodne jest z rankingiem World Database of Happiness [Światowej Bazy Danych na temat Szczęścia], według której subiektywny poziom szczęścia w społeczeństwie duńskim jest również niezwykle wysoki.

W sondażu czasopisma Nature Holandia i Szwecja plasują się na drugim i trzecim miejscu, uzyskując całkowity wynik zadowolenia na poziomie odpowiednio 0,718 i 0,711. Spośród ośmiu krajów unijnych objętych sondażem Hiszpania ma najniższą lokatę w rankingu zadowolenia (0,566).

Niemniej na szczeblu międzynarodowym najniższy poziom zadowolenia z pracy odnotowano wśród naukowców z Japonii (średnio 0,458), w której bardzo niewielki odsetek respondentów stwierdził, że jest "bardzo zadowolony" z aspektów objętych sondażem. Plany emerytalne, podobnie jak wymiar urlopu wypoczynkowego znalazły się pośród najmniej satysfakcjonujących aspektów pracy naukowej w Japonii.

Wynik całkowitego zadowolenia na poziomie 0,628 daje USA miejsce w dole środkowej stawki. Amerykańscy naukowcy najbardziej zadowoleni są z poziomu niezależności (0,784), a najmniej z pensji (0,511).

Spośród ośmiu wskaźników zadowolenia najwyżej ceniona była "pomoc ze strony zwierzchników lub współpracowników". "Jeden z możliwych wniosków jest taki, że naukowcy łakną pomocy i mentoringu, szukając u innych zapewnienia, że posiadają potencjał uczenia i rozwijania się; mogą również przykładać większą wagę do mentoringu z powodu nasilenia się konkurencyjności na drodze kariery naukowej" - napisał Gene Russo, wydawca Naturejobs. Wynagrodzenie oraz "stopień niezależności" znalazły się na drugim i trzecim miejscu.

Sondaż wskazuje na dwa szczególnie problematyczne obszary, tj. nierówne wynagrodzenie pomiędzy płciami i "problem par". Kobiety są nadal znacznie gorzej - od 18% do 40% - wynagradzane od mężczyzn. W Europie i Ameryce Północnej luka rozszerza się na mniej więcej 6 do 10 lat po uzyskaniu najwyższego stopnia naukowego, kiedy to pensje mężczyzn zaczynają w istotny sposób rosnąć w porównaniu do pensji kobiet.

Natomiast problem par dotyczy trudności w znalezieniu stanowisk dla jednego i drugiego członka pary, kiedy oboje są naukowcami - bardzo istotny czynnik wpływający na zadowolenie wielu respondentów. "Wyniki mogą wskazywać na ogólnoświatowe zapotrzebowanie na bardziej jednoznaczną politykę instytucjonalną, ułatwiająca zatrudnianie par razem robiących karierę" - komentuje Gene Russo.

Odpowiedzi udzielane w ramach sondażu zostały zebrane w dziesiątkach krajów na świecie. Wśród 16 krajów z największą, a przez to najbardziej reprezentatywną próbą znalazły się Australia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wlk. Brytania i Włochy.

Źródło: Nature

Powiązane informacje

Kraje

  • Dania, Stany Zjednoczone
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę