Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Jak technologia przywraca ludziom wzrok

Chirurdzy oka nie tracą ducha. Wyniki nowych badań pokazują, jak biosyntetyczne rogówki mogą pomóc w regeneracji i naprawie uszkodzonej tkanki oka i znacznie poprawić widzenie człowieka. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicin...
Jak technologia przywraca ludziom wzrok
Chirurdzy oka nie tracą ducha. Wyniki nowych badań pokazują, jak biosyntetyczne rogówki mogą pomóc w regeneracji i naprawie uszkodzonej tkanki oka i znacznie poprawić widzenie człowieka. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicine, dofinansowane w części z unijnych stypendiów międzynarodowych Marie Curie pokazują, że optymalizacja tych implantów może stanowić dla pacjentów potrzebujących leczenia skuteczną i bezpieczną alternatywę w stosunku do rogówek pobieranych od dawców.

Osoby, które wymagają wymiany uszkodzonej tkanki i leczenia ślepoty rogówkowej są obecnie uzależnione od ludzkich dawców rogówki. Ale dawców rogówki na świecie jest bardzo niewielu.

Aby zaradzić problemowi, naukowcy z kanadyjskiego Instytutu Badań Szpitalnych w Ottawie (OHRI, filii Uniwersytetu w Ottawie), z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji oraz z amerykańskiej grupy FibroGen Inc. przeprowadzili testy kliniczne na wczesnym etapie z udziałem 10 pacjentów w celu sprawdzenia, czy biosyntetyczne rogówki mogą być wykorzystywane do endogenicznej (odśrodkowej) regeneracji tkanki, umożliwiając w ten sposób uniezależnienie się do tkanki pochodzącej od ludzkiego dawcy.

Doświadczenie zakończyło się bezprecedensowymi wynikami, które pokazały, że w przeciwieństwie do tego, co zwykle dzieje się w przypadku transplantacji od ludzkiego dawcy, nie odnotowano reakcji odrzucenia u żadnego z pacjentów i nie była potrzebna intensywna supresja immunologiczna.

"Implanty biosyntetyczne pozostały stabilnie zintegrowane i beznaczyniowe [niepowiązane z naczyniami krwionośnymi] przez 24 miesiące po operacji, bez konieczności długofalowego stosowania immunosupresyjnych leków steroidowych, które są wymagane przy tradycyjnej alotransplantacji" - czytamy w artykule.

Naukowcy donoszą, że zaobserwowali również regenerację nerwów i przywrócenie wrażliwości na dotyk.

"Badania są istotne, ponieważ po raz pierwszy wykazują, że sztucznie wyprodukowana rogówka może połączyć się z okiem człowieka i stymulować regenerację" - wyjaśnia naczelna autorka, dr May Griffith z OHRI i Uniwersytetu w Linköping. "Dzięki dalszym badaniom to podejście mogłoby pomóc w przywróceniu wzroku milionom osób, które czekają na transplantację od ludzkiego dawcy rogówki."

Nad biosyntetyczną rogówką prace trwały przez ponad 10 lat. Dr Griffith wraz z kolegami rozpoczęła wytwarzanie kolagenu w laboratorium, a następnie formowała go w kształt rogówki.

Następnie podjęła współpracę z dr Perem Fagerholmem, okulistą z Uniwersytetu w Linköping, aby dać ludziom pierwszy na świecie biosyntetyczny implant rogówki.

Prace objęty testy kliniczne z udziałem 10 Szwedów dotkniętych zaawansowanym stożkiem rogówki (kiedy normalnie okrągła rogówka staje się cienka i nieregularna) lub bliznowaceniem centralnej części rogówki. Każdy z pacjentów otrzymał biosyntetyczną rogówkę, a naukowcy odkryli, że dwa lata po operacji komórki i nerwy z własnej rogówki pacjenta wrosły w implant. "Zregenerowana" rogówka wygląda normalnie i ma zdrową tkankę.

Naukowcy odkryli, że biosyntetyczna rogówka nie tylko rozpoczyna wytwarzanie normalnych łez, skutecznie natleniając oko, ale również staje się wrażliwa na dotyk. Wzrok poprawił się w sumie u 6 z 10 pacjentów.

"Niezwykle zachęcająco działają na nas uzyskane wyniki i ogromny potencjał biosyntetycznych rogówek" - mówi dr Fagerholm. "W toku są już prace nad dalszym udoskonaleniem biomateriału i zmodyfikowaniem techniki operacyjnej, jak również planowane są nowe badania, które rozszerzą zastosowanie biosyntetycznej rogówki w przypadku innych chorób oczu wymagających transplantacji."

Źródło: Instytut Badań Szpitalnych w Ottawie; Science Translational Medicine

Powiązane informacje

Kraje

  • Kanada, Szwecja, Stany Zjednoczone
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę