Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Paneuropejska e-logistyka osiąga pełnoletniość

Stare łańcuchy dostaw są przekształcane w szybsze, bardziej niezawodne i nowocześniejsze dzięki inwestycjom w technologie informacyjne. Unia Europejska przeznaczyła niemal 2 mln EUR z Siódmego Programu Ramowego (7PR) na wsparcie tej zmiany. Skala zapotrzebowania konsumentów - ...
Paneuropejska e-logistyka osiąga pełnoletniość
Stare łańcuchy dostaw są przekształcane w szybsze, bardziej niezawodne i nowocześniejsze dzięki inwestycjom w technologie informacyjne. Unia Europejska przeznaczyła niemal 2 mln EUR z Siódmego Programu Ramowego (7PR) na wsparcie tej zmiany. Skala zapotrzebowania konsumentów - oraz potrzeba dokładnego prognozowania i szybkiego reagowania na zapotrzebowanie - stanowiła punkt wyjścia projektu ADVANCE (Zaawansowany, oparty na analizie predyktywnej silnik wspomagający proces decyzyjny w logistyce), w ramach którego projektowane jest oprogramowanie mające zaspokoić te właśnie potrzeby.

Technologie dostępne przez Internet w połączeniu ze stałymi postępami w oprogramowaniu logistycznym dały zarządzaniu łańcuchem dostaw ogromny impuls - znacznie większy niż mogli przewidzieć ci, którzy jako pierwsi upowszechnili ideę łańcucha dostaw. Skala rozwiązań zwiększa się a liczba transakcji rośnie w oszałamiającym tempie.

Od dłuższego czasu logistycy poszukują rozwiązania technologicznego, które zapewniłoby bezpieczny system ustalania harmonogramu i planowania gwarantujący maksymalne korzyści wieloprzewoźnikowym, wielomodalnym i wieloodcinkowym spedycjom w ramach nadrzędnego systemu procesów biznesowych.

Ten system musiałby obsługiwać transakcje krajowe i międzynarodowe w ramach logistycznej społeczności handlowej. Internet mógłby pełnić rolę środka komunikacji między handlowcami a klientami. Logistycy chcieliby, aby taki system dostarczał zarówno informacji historycznych, jak i tych w czasie rzeczywistym w sposób opłacalny i w możliwie jak największym zasięgu geograficznym. I tutaj do akcji wkracza projekt ADVANCE, który zapewni tego typu rozwiązanie softwareowe. Projekt rozpoczął się we wrześniu tego roku.

System ADVANCE umożliwi użytkownikom przejście od żmudnych rozwiązań na chłopski rozum do zintegrowanego systemu, który może objąć Europę pod względem dostępu i wsparcia. Wsparcie procesu podejmowania decyzji bazować będzie na informacjach historycznych i spływających w czasie rzeczywistym, wykorzystaniu narzędzi komunikacyjnych oraz danych z wbudowanymi kryteriami własnymi przedsiębiorstwa dających decydującą przewagę.

"Ten system stworzy silnik wspierający proces decyzyjny potrafiący analizować ogromne ilości danych w przedsiębiorstwach, które zwykle gromadzą każdego roku ponad 1 miliard nowych zapisów danych" - mówi dr Christopher Buckingham z Uniwersytetu Aston w Wlk. Brytanii, partner ADVANCE. "Dane generowane są non-stop przez tysiące palet przewożonych na setkach przyczep dla ponad 1 miliona klientów rozrzuconych na obszarze setek tysięcy kodów pocztowych."

Dr Aniko Ekart, również z Uniwersytetu Aston, zauważa: "Schematy i zależności, które istnieją między danymi mogą być w sposób znaczący przetwarzane jedynie w ramach inteligentnych metodologii eksploracji danych. System [ADVANCE] zapewni podwójny punkt widzenia wymogów transportowych, łącząc istniejącą analizę na potrzeby wspomagania krótkoterminowych decyzji o rozlokowaniu samochodów z bardziej długofalowymi planami zarządzania zachowaniem sieci jako całości."

Dr Buckingham i dr Ekart pracują nad tym projektem wraz z zespołem inżynierów z Instytutu Badań nad Komputerami i Automatyką Węgierskiej Akademii Nauk (Węgry), który jest koordynatorem projektu ADVANCE, oraz z Uniwersytetu w Groningen (Holandia).

Praktyka wszystko zweryfikuje. Partnerzy ADVANCE planują przetestowanie powstającego systemu w sieci dystrybucyjnej wiodących, europejskich przedsiębiorstw logistycznych Palletways (Wlk. Brytania) i Technology Transfer Systems (Włochy). Celem jest pokazanie, w jaki sposób teorie i narzędzia opracowane w toku projektu mogą usprawnić system transportu w przedsiębiorstwach logistycznych i jednocześnie zredukować ich ślad węglowy.

Źródło: Uniwersytet Aston

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę