Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Międzynarodowy Dzień Kobiet okazją do przyjrzenia się postępom w walce z nierównością płci

Ósmego marca na całym świecie kobiety w różnym wieku, o rożnym wykształceniu, wszystkich ras, narodowości i zawodów obchodziły 101. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomimo postępów, jakie dokonały się w ciągu minionych lat, kobiety wciąż zmagają się na co dzień z niezliczonymi tru...
Międzynarodowy Dzień Kobiet okazją do przyjrzenia się postępom w walce z nierównością płci
Ósmego marca na całym świecie kobiety w różnym wieku, o rożnym wykształceniu, wszystkich ras, narodowości i zawodów obchodziły 101. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomimo postępów, jakie dokonały się w ciągu minionych lat, kobiety wciąż zmagają się na co dzień z niezliczonymi trudnościami. Jest to marsz przeciwko nierówności - walka, której nie można ignorować.

Z okazji Dnia Kobiet organizowano tysiące imprez, które były okazją do podsumowania działań na rzecz równości i do świętowania sukcesów. Media społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter, kipiały od anegdot, wrażeń i przemyśleń, którymi dzieliły się kobiety, podkreślając ważną rolę, jaką pełnią w społeczeństwie.

Światowi dygnitarze, w tym prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron, nawoływali za pośrednictwem serwisów społecznościowych do wyeliminowania przemocy wobec kobiet. Podkreślali, że odpowiednie działania i ciągłe wsparcie będą motorem zmian i pomogą uczyć życie kobiet o wiele lepszym. Wiele gwiazd, na przykład Reese Witherspoon i szkocka wokalistka Annie Lennox, które same są aktywistkami na rzecz praw kobiet, także uczciło ten dzień, uświetniając swoją obecnością wiele wydarzeń.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest dla kobiet i dziewcząt okazją, by świętować sukcesy, a także by przypominać światu o potrzebie zmian.

Glenda Stone, założycielka strony internationalwomensday.com, jednego z globalnych węzłów komunikacyjnych podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet, komentuje znaczenie obchodów: "W ciągu ostatnich pięciu lat aktywność związana z Międzynarodowym Dniem Kobiet ogromnie wzrosła. Zawdzięczamy to mediom społecznościowym, zaangażowaniu celebrytów oraz korporacjom, które wspierają duże imprezy. Nasza strona twitter.com/womensday, na której zarejestrowało się około 10 tys. osób, jest doskonałym miejscem do dzielenia się z innymi użytkownikami filmami, informacjami i aktualnościami. Dzięki wykorzystaniu serwisów społecznościowych uliczne marsze kobiet mają teraz jeszcze więcej uczestników. Trudno znaleźć kraj, w którym nie obchodzono by Dnia Kobiet w ten czy inny sposób".

UE i jej obywatele wspierają kobiety w ich dążeniu do zmian. W szczególności należy wymienić pomoc udzieloną tysiącom rodzin i społeczności lokalnych oraz wielu krajom w walce z brutalnymi praktykami, takimi jak obrzezanie kobiet w Afryce. Elementem tych działań jest projekt UE-UNICEF, dofinansowany przez Dyrekcję Generalną ds. Współpracy i Rozwoju (EuropeAid) kwotą 3,9 mln euro. Aby wyeliminować brutalne praktyki, uczestnicy projektu opracowali ujednolicone podejście, które pozwoliło im działać na rzecz zmiany norm społecznych.

Dzięki tej inicjatywie wiele dziewcząt w Egipcie, Erytrei, Etiopii, Senegalu i Sudanie nie jest już poddawanych praktykom powodującym ogromny ból, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Na przykład, w ciągu ostatnich 10 lat przeszło 5300 społeczności w Senegalu zaprzestało praktyk obrzezania kobiet, a specjaliści prognozują, że do 2015 roku kraj ten jako pierwszy całkowicie wyeliminuje ten zwyczaj.

Zwiększenie świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z obrzezaniem kobiet jest możliwe dzięki zakrojonym na szeroką skalę debatom społecznym poświęconych różnym zagadnieniom, w tym prawom człowieka.

Unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs komentuje wyniki projektu: "Uważam to za całkowicie niedopuszczalne, że w XXI wieku praktyki takie, w sposób oczywisty łamiące prawa człowieka, są nadal stosowane. Dlatego cieszę się, że pomoc ze strony UE może tak wiele zmienić w tej kwestii. Podnosząc świadomość w kwestii niebezpieczeństw związanych z obrzezaniem kobiet, pomogliśmy zapewnić młodym kobietom w Afryce możliwość wyboru, a także daliśmy im szansę, aby w przyszłości stały się aktywnymi członkiniami swoich społeczności".

Źródło: Międzynarodowy Dzień Kobiet; Komisja Europejska
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę