Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Jedz powoli i obniż ryzyko cukrzycy

Rodzice powtarzali to bez końca: nie jedz tak szybko, wolniej! Teraz najwyraźniej otrzymują wsparcie w postaci badań naukowych. W czasie zorganizowanych ostatnio wspólnie 15. Międzynarodowego Kongresu Endokrynologicznego (15th International Congress of Endocrinology (ICE)) i 1...
Jedz powoli i obniż ryzyko cukrzycy
Rodzice powtarzali to bez końca: nie jedz tak szybko, wolniej! Teraz najwyraźniej otrzymują wsparcie w postaci badań naukowych. W czasie zorganizowanych ostatnio wspólnie 15. Międzynarodowego Kongresu Endokrynologicznego (15th International Congress of Endocrinology (ICE)) i 14. Europejskiego Kongresu Endokrynologicznego (14th European Congress of Endocrinology (ECE)) we Florencji, Włochy, zespół naukowców z Litwy zaprezentował swoje badania, wskazujące na to, że osoby, które jedzą szybko są 2,5-krotnie bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż te, które niespiesznie spożywają posiłki.

Zespół badawczy pod kierunkiem dr Liny Radzeviciene z Litewskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych po raz pierwszy ustalił naukowo rolę tempa jedzenia jako niezależnego czynnika ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

Cukrzyca to niezwykle powszechna choroba, którą wywołuje wysoki poziom cukru we krwi. Dotyka niemal 6,4% (285 mln) populacji na świecie i wiąże się z podwyższonym ryzykiem zawału serca, udaru oraz uszkodzenia oczu, stóp i nerek.

W samej Europie choruje na cukrzycę 25 mln osób. W większości krajów cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn zgonów ze względu na jej wpływ na chorobę sercowo-naczyniową: 70% - 80% osób chorujących na cukrzycę umiera z powodu choroby sercowo-naczyniowej. Cukrzyca plasuje się wśród wiodących przyczyn ślepoty, niewydolności nerek i amputacji kończyn dolnych, a typ 2 stanowi 85% - 95% przypadków cukrzycy. Całkowity koszt opieki nad chorymi na cukrzycę w Europie szacuje się na 28 - 53 mld EUR rocznie.

Dr Lina Radzeviciene zauważa: "Prewalencja cukrzycy typu 2 wzrasta globalnie i staje się światową pandemią. Wydaje się wiązać z interakcją między podatnym tłem genetycznym a czynnikami środowiskowymi. Ważne, aby zidentyfikować modyfikowalne czynniki ryzyka, które mogą pomóc ludziom w obniżeniu ryzyka wystąpienia choroby".

Nie po raz pierwszy zespół dr Radzeviciene dokonał przełomu w badaniach nad cukrzycą. Wcześniej naukowcy z jej zespołu odkryli, że spożycie kawy (od czterech do pięciu filiżanek dziennie) znacząco obniża ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2, ale palenie tytoniu i spożycie jajek (ponad pięciu tygodniowo) podwyższa je.

W ramach badań zespół porównał 234 nowo zdiagnozowane przypadki cukrzycy typu 2 z grupą kontrolą 468 osób wolnych od tej choroby. Stosunek liczby badanych chorych i osób z grupy kontrolnej, które dobrano na podstawie płci i wieku (±5 lat), wyniósł jeden do dwóch.

Uczestnicy wypełnili obszerny kwestionariusz, opracowany w celu zebrania informacji o możliwych czynnikach ryzyka wystąpienia cukrzycy, w którym badani oceniali tempo, w jakim jedzą w porównaniu do innych (wolniej, tak samo, szybciej). Przeprowadzono również pomiary ciała (wzrost, waga, obwód pasa i bioder) zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Po korekcie uwzględniającej inne czynniki ryzyka - historia cukrzycy w rodzinie, poziom wykształcenia, gimnastyka poranna, wskaźnik masy ciała, obwód pasa, palenie papierosów i poziom trójglicerydów - naukowcy odkryli ponad dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 powiązanej z nawykiem szybkiego jedzenia (iloraz szans (OR) = 2,52, 95% przedział ufności (CI) 1,56-4,06). Dodatkowe ustalenia pokazały, że osoby te miały wyższy wskaźnik masy ciała i znacząco niższy poziom wykształcenia w porównaniu do osób z grupy kontrolnej.

Po dokonaniu ostatniego przełomu, naukowcy zamierzają teraz przeprowadzić zakrojone na szerszą skalę badania, aby sprawdzić, jak konkretne rodzaje żywności, spożycie kalorii, ćwiczenia fizyczne oraz samopoczucie fizyczne i emocjonalne wpływają na czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy.

Źródło: Litewski Uniwersytet Nauk Medycznych

Powiązane informacje

Kraje

  • Włochy, Litwa
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę