Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Mrówki walczą z grzybem zamieniającym je w zombi

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, co wyposaża mrówki w środki do zwalczania zakażenia grzybem przejmującym kontrolę nad ich zachowaniem - grzybem pasożytniczym drugiego stopnia. Grzyb zamieniający mrówkę w zombi atakuje jej mózg i zmusza do śmierci w zbiorowym grobie, w ...
Mrówki walczą z grzybem zamieniającym je w zombi
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, co wyposaża mrówki w środki do zwalczania zakażenia grzybem przejmującym kontrolę nad ich zachowaniem - grzybem pasożytniczym drugiego stopnia. Grzyb zamieniający mrówkę w zombi atakuje jej mózg i zmusza do śmierci w zbiorowym grobie, w pobliżu swojej kolonii. Tam, następuje erupcja zarodników grzyba z głowy mrówki. Badania, których wyniki zaprezentowane zostały w czasopiśmie PLoS ONE, otrzymały dofinansowanie z projektu ANT FUNGI EP (Od ekologii do mechanizmów fenotypu rozszerzonego), któremu przyznano grant w wysokości ponad 214.000 EUR z programu Działania Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

"W tym przypadku biologia prześciga fikcję, bowiem pasożyt grzyba przekształcającego mrówki w zombi sam jest grzybem - pasożytem drugiego stopnia, który specjalizuje się w atakowaniu pasożyta przejmującego kontrolę nad zachowaniem mrówek" - stwierdził profesor David Hughes z Center for Infectious Disease Dynamics Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii w USA, i autor naczelny raportu z badań. "Grzyb pasożytniczy drugiego stopnia skutecznie kastruje grzyba przemieniającego mrówki w zombi, aby nie był w stanie rozprzestrzeniać swoich zarodników. Z uwagi na fakt, że grzyb pasożytniczy drugiego stopnia zapobiega rozprzestrzenianiu zarodników przez zainfekowanego grzyba, przejmującego kontrolę nad zachowaniem mrówek, mniejsza liczba mrówek stanie się zombi".

Zespół opracował model, który pokazuje nieznane wcześniej szczegóły interakcji między mrówkami zakażonymi grzybem a grzybem przemieniającym mrówki w zombi zarażonym pasożytem. W toku wcześniejszych badań ustalono, że mrówki zwalczają mikroskopijnych wrogów, w tym zarodniki grzyba, skutecznie oporządzając się nawzajem. W ramach najnowszych badań naukowcy przeprowadzili modelowanie wpływu zachowania mrówek na ograniczenie zakażenia.

"Co ciekawe, poza dobrze znanym skutkiem defensywnego zachowania mrówek, wyniki naszych nowych badań ujawniają dodatkowy skutek działań kastrujących grzyba pasożytniczego drugiego stopnia, które mogą prowadzić do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się grzyba przemieniającego mrówki w zombi" - zauważył profesor Hughes.

Należy zauważyć, że zaledwie 6,5% organów wytwarzających zarodniki grzyba przemieniającego mrówki w zombi było zdolnych do przeżycia. "Mimo że jest wiele nieżywych i zakażonych mrówek zombi w sąsiedztwie, jedynie kilka zarodników grzyba przemieniającego mrówki w zombi osiągnie dojrzałość i będzie w stanie zarażać zdrowe mrówki" - podkreśla profesor Hughes. "Nasze badania wskazują, że zagrożenie dla kolonii mrówek jest znacznie mniejsze niż mogło by sugerować wysokie zagęszczenie zwłok mrówek zombi na cmentarzu. Ta złożona interakcja między koloniami mrówek, pasożytami manipulującymi mózgami mrówek i innymi grzybami, potrafiącymi pomóc kolonii, podkreśla potrzebę prowadzenia badań nad owadami społecznymi w warunkach naturalnych".

Wedle relacji profesora Hughesa, zespół nie ustaje w swoich pracach, "uważnie obserwując ekscytujące przedstawienie, jakie odgrywane jest na dnie lasu deszczowego".

Wkład w badania wnieśli eksperci z Uniwersytetu w Kopenhadze, Dania, oraz z Uniwersytetu Federalnego w Viçosa, Brazylia. Badania zostały dofinansowane przez Duńską Krajową Fundację Badań Naukowych, Brazylijską Krajową Radę ds. Badań Naukowych i Uniwersytet Stanowy Pensylwanii.

Źródło: Center for Infectious Disease Dynamics przy Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę